SOIL ASSOCIATION

CERTYFIKAT SOIL ASSOCIATION

Soil Association to brytyjska organizacja, która przyznaje certyfikat organiczności nie tylko kosmetykom, ale również żywności czy tkaninom. Została założona w 1946 roku przez grupę rolników, naukowców i dietetyków, którzy zaobserwowali bezpośredni związek między rolnictwem a dobrostanem roślin, zwierząt, człowieka i całego środowiska. Obecnie jest wiodącą jednostką certyfikującą produkty ekologiczne w Wielkiej Brytanii. Ponad 80% produktów ekologicznych w Wielkiej Brytanii jest oznaczonych znakiem Soil Association Organic, który jest najbardziej rozpoznawalnym wśród konsumentów znakiem dla produktów ekologicznych. Jest to organizacja charytatywna.

Certyfikat wprowadza podział na kosmetyki organiczne i naturalne:

  • kosmetyk organiczny – 95% jego składników musi być pochodzenia organicznego i jest to informacja, która powinna być umieszczona na opakowaniu. Producent musi też wyraźnie zaznaczyć, które składniki są pochodzenia naturalnego. Nazwa kosmetyku zawiera słowo organiczny.
  • kosmetyk naturalny – co najmniej 70% składników kosmetyku musi być pochodzenia organicznego. Producent podaje na opakowaniu, które składniki i w jakiej ilości są pochodzenia organicznego, naturalnego i syntetycznego. W nazwie kosmetyku nie ma słowa organiczny, natomiast w jego opisie znajduje się zapis „zawierający składniki organiczne”.

Ponadto składniki preparatu nie mogą być modyfikowane genetycznie, nie może również zawierać parabenów, pochodnych ropy naftowej, sztucznych aromatów, detergentów, glikoli oraz innych składników niebezpiecznych dla człowieka i środowiska. W składzie kosmetyków nie mogą być stosowane: produkty pochodzenia petrochemicznego, parabeny, sztuczne aromaty, detergenty takie jak SLS, silne konserwanty, glikole, DEA, TEA, MEA i triclosan. Wytworzenie takiego preparatu nie może negatywnie wpływać na środowisko, a jego opakowanie musi być biodegradowalne lub nadawać się do recyklingu.

Członek założyciel COSMOS Cosmetics Organic Standard.
Od 2017 roku certyfikat Soil Association został ujednolicony i objęty normą COSMOS. Zgodnie z podziałem tego certyfikatu kosmetyki dzielone są na:

  • COSMOS-ORGANIC
  • COSMOS-NATURAL

 

KOSMETYKI Z CERTYFIKATEM SOIL ASSOCIATION:

Organic Shop

Organic Shop

Szampon do Włosów - Granat i Paczula
Rewitalizująca odżywka do włosów Awokado & Miód

Organic Shop

Rewitalizująca odżywka do włosów Awokado & Miód