COSMEBIO

CERTYFIKAT COSMEBIO

Stowarzyszenie COSMEBIO powstało w 2002 roku we Francji jako wynik partnerstwa pomiędzy dziesięcioma laboratoriami kosmetycznymi zaangażowanymi w utworzenie Karty będącej podstawą dla ekologicznych i naturalnych kosmetyków wyprodukowanych z ekologicznych składników.

Znak COSMEBIO został zarejestrowany również w 2002 r. Jest przyznawany dla danego wyrobu i zapewnia o zobowiązaniu producenta do dostarczania konsumentom prawdziwych ekologicznych i organicznych produktów, które spełniają wymagania techniczne i kryteria etyczne opisane w Karcie COSMEBIO.

Kosmetyki spełniające wymagania określone w karcie COSMEBIO oznacza się certyfikatami BIO i ECO.

  • znak COSMEBIO BIO - oznacza co najmniej 95% składników naturalnych lub pochodzących ze źródeł naturalnych, co najmniej 95% składników roślinnych certyfikowanych zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego, co najmniej 10% zawartości produktu jest certyfikowane zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego.
  • znak COSMEBIO ECO - oznacza co najmniej 95% składników naturalnych lub pochodzące ze źródeł naturalnych, co najmniej 50% składników roślinnych certyfikowanych zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego, co najmniej 5% zawartości produktu jest certyfikowane zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego.

Wytworzenie certyfikowanego preparatu nie może negatywnie wpływać na środowisko, jego opakowanie musi być biodegradowalne, a sam produkt nie może być testowany na zwierzętach. Kosmetyk nie może zawierać syntetycznych konserwantów i parabenów, nie może zawierać syntetycznych zapachów i barwników, skład kosmetyku powinien być wolny od składników modyfikowanych genetycznie, nie dopuszcza się stosowania substancji pochodzenia petrochemicznego, czyli parafiny, silikonów, PEG-ów.

W przypadku tego certyfikatu warto wiedzieć o tym, że dopuszcza się stosowanie minimalnej ilości syntetycznych substancji, które nie posiadają swoich naturalnych odpowiedników. Jednak nawet te substancje nie mogą pochodzić z przemysłu petrochemicznego.

Organizacja certyfikuje tylko francuskich producentów.

Członek założyciel COSMOS Cosmetics Organic Standard.
Od 2017 roku certyfikat COSMEBIO został ujednolicony i objęty normą COSMOS. Zgodnie z podziałem tego certyfikatu kosmetyki dzielone są na:

  • COSMOS-ORGANIC
  • COSMOS-NATURAL

 

KOSMETYKI Z CERTYFIKATEM COSMEBIO:

Culture Bio orzeźwiający żel pod prysznic z aloesem [Yves Rocher]

Yves Rocher

Culture Bio orzeźwiający żel pod prysznic z aloesem
White Agafia

White Agafia

Szampon z Pokrzywy do wszystkich rodzajów włosów
White Agafia

White Agafia

Szampon z Brzozy do wszystkich rodzajów włosów