ECOCERT

CERTYFIKAT ECOCERT

Ecocert to niezależna francuska organizacja, która działa od 1991 roku. Od 2002 roku zajmuje się kontrolowaniem jakości kosmetyków ekologicznych. Certyfikuje zarówno kosmetyki naturalne, jak i organiczne.

Certyfikacja ECOCERT przyznaje kosmetykom dwa rodzaje certyfikatów: naturalny (ekologiczny) i organiczny.

  • kosmetyki naturalne – ECOCERT wymaga, by min. 95% surowców było naturalnych lub pochodzenia naturalnego, min. 5% surowców i min 50% substancji roślinnych musi być certyfikowana jako organiczne.
  • kosmetyki organiczne – według wytycznych ECOCERT kosmetyk powinien zawierać min. 95% surowców naturalnych lub pochodzenia naturalnego, min. 10% surowców i min 95% substancji roślinnych musi być certyfikowana jako organiczne.

Dla obu grup kosmetyków inne kryteria wyglądają tak samo. Kosmetyki te nie mogą zawierać sztucznych zapachów, sztucznych barwników, nie mogą być testowane na zwierzętach ani zawierać surowców od martwych zwierząt, surowce nie mogą pochodzić od roślin czy zwierząt modyfikowanych genetycznie, nie mogą zawierać pochodnych ropy naftowej, fenoksyetanolu, syntetycznych tłuszczy, olejów, silikonów, parabenów, PEG-ów.
Wytworzenie takiego preparatu nie może negatywnie wpływać na środowisko, a jego opakowanie musi być biodegradowalne. Jeśli w zakładzie produkcyjnym wytwarzane są również preparaty niecertyfikowane, to ich produkcja powinna odbywać się na innych liniach produkcyjnych.
Pomimo, że lista wytycznych jest długa, warto zwrócić uwagę na jedno – ECOCERT dopuszcza stosowanie określonych konserwantów, które w wielu przypadkach mogą być uznane za kontrowersyjne.
Ważne jest też to, że certyfikat ECOCERT jest przyznawany konkretnym produktom, a nie całej marce kosmetyków oraz to, że na etykiecie kosmetyku znajdziecie szczegółowe informacje, jaka jest procentowa zawartość składników roślinnych, składników naturalnych i składników z certyfikowanych upraw.
ECOCERT to certyfikat międzynarodowy - jeden z najbardziej znanych na świecie.
Członek założyciel COSMOS Cosmetics Organic Standard.

Od 2017 roku certyfikat ECOCERT został ujednolicony i objęty normą COSMOS. Zgodnie z podziałem tego certyfikatu kosmetyki dzielone są na:

  • COSMOS-ORGANIC
  • COSMOS-NATURAL

 

KOSMETYKI Z CERTYFIKATEM ECOCERT:

Culture Bio orzeźwiający żel pod prysznic z aloesem [Yves Rocher]

Yves Rocher

Culture Bio orzeźwiający żel pod prysznic z aloesem
White Agafia

White Agafia

Szampon z Pokrzywy do wszystkich rodzajów włosów
White Agafia

White Agafia

Szampon z Brzozy do wszystkich rodzajów włosów