NIE TESTOWANY NA ZWIERZĘTACH

ZNAK “NIE TESTOWANY NA ZWIERZĘTACH”

Od 11 marca 2013 w Unii Europejskiej obowiązuje całkowity zakaz testowania kosmetyków na zwierzętach. Przepisy zabraniają zarówno importu oraz sprzedaży testowanych kosmetyków jak i składników do ich produkcji. Niby pełen sukces obrońców praw zwierząt, ale niestety Komisja zostawiła możliwość obejścia zakazu.

Znak zajączka na produkcie oznacza, że poszczególne jego składniki i działanie całego preparatu nie były testowane na zwierzętach. Co więcej produkt ten nie zawiera składników pochodzących z martwych zwierząt; może on jednak zawierać składniki pochodzące od zwierząt żywych, np. wosk pszczeli, miód, produkty mleczne, lanolinę.

Kosmetyki nie testowane na zwierzętach mogą być oznaczone:

  • skrótem BWC – Beauty Without Cruelty
  • Cruelty Free
  • Animal Friendly
  • Not Tested On Animals

Nie ma jednak konkretnych przepisów regulujących lub rozliczających z umieszczania na produktach tego typu informacji. W praktyce oznacza to, że każda firma może umieścić na swoim produkcie dowolne informacje dotyczące jej sposobów testowania bezkarnie. To, czy informacja jest prawdziwa powinny weryfikować organizacje konsumenckie.

CCF RABBIT - Choose Cruelty Free

Oznaczenie CCF RABBIT – NOT TESTED ON ANIMALS przyznaje australijska organizacja Choose Cruelty Free. Certyfikat jest gwarancją, że kosmetyk powstał bez okrucieństwa wobec zwierząt. Organizacja przyznająca certyfikat deklaruje również, że odmawia certyfikacji w przypadku gdy w celu pozyskania składnika zwierzę jest zabijane, pozyskanie danego składnika wiąże się z bólem i cierpieniem zwierzęcia lub wówczas, gdy składnik został pozyskany w trakcie uboju. Na żadnym z etapów produkcji kosmetyk nie powinien być testowany na zwierzętach.