ÖKO-TEST

ZNAK ÖKO-TEST

Znak przyznawany przez redakcję miesięcznika, który zajmuje się testowaniem produktów. Co jakiś czas testowane są również kosmetyki i te, które otrzymają pozytywną opinię, mogą swoje wyroby sygnować znakiem ÖKO-TEST.
Niemiecki ÖKO-TEST Magazin jest od wielu lat jednym z najbardziej kompetentnych wydawnictw przeprowadzających testy produktów i publikujących ich wyniki. Otrzymanie takiego wyróżnienia ma ogromne znaczenie, ponieważ produkty są oceniane przez wysokiej klasy specjalistów, ekspertów danej branży. Wiarygodność magazynu podnosi także fakt, że spośród ponad stu procesów jakie wytoczyli mu producenci nie zgadzający się z wynikami testów opublikowanych na łamach magazynu, tylko jeden zakończył się na niekorzyść ÖKO-TEST (w 1988 r.).

W każdym wydaniu miesięcznika „ÖKO-TEST” znajduje się 10-12 testów z różnych dziedzin życia. Magazyn, jako samozwańczy przedstawiciel ochrony konsumentów, przez ponad 20 lat istnienia przetestował ponad 60 tyś. produktów. Kryteria badań stale dostosowuje do najnowszych odkryć naukowych. Miesięcznie jest w stanie zbadać w niezależnych laboratoriach do 1 tyś. produktów. Producenci często zarzucają, że ÖKO-TEST jest znacznie bardziej rygorystyczny niż ustawodawstwo i produkty zgodne z wymogami prawnymi ocenia jako niewystarczające. Odpowiedź magazynu jest prosta, jeśli produkt, mimo iż jest dopuszczony do rynku, posiada substancje szkodliwe dla zdrowia to konsument ma prawo o tym wiedzieć i znać jego alternatywę.