pochodzenie: syntetyczne
Organiczny związek chemiczny z grupy alkoholi alifatycznych. Klarowny płyn o zapachu przypominającym kamforę stosowany jako rozpuszczalnik najczęściej w perfumach.
Archiwum
Tromethamine
pochodzenie: syntetyczne
Substancja wykorzystywana do produktów kosmetycznych i preparatów higieny osobistej, która jest regulatorem pH, tak aby było ono odpowiednie dla skóry.
W medycynie trometamina jest czasami stosowana jako lek, podawany w intensywnej terapii ze względu na swoje właściwości jako bufor do leczenia ciężkiej kwasicy metabolicznej w określonych okolicznościach.
Tribehenin
pochodzenie: syntetyczne
Tribehenin to lipid, trójgliceryd, uzyskiwany w reakcji gliceryny i kwasu behenowego. Ma postać wosku. Działa jako środek zagęszczający lub żelujący oraz poprawia stabilność termiczną emulsji.
Środek zmiękczający, kondycjonujący, wygładzający. Wpływa na gęstość i lepkość kosmetyku. Chroni przed wysychaniem i utratą wilgoci.
Trideceth-9
pochodzenie: syntetyczne
Składnik powierzniowoczynny, rozpuszczalny w wodzie. Substancja myjąca, stosowana w kosmetykach do skóry i włosów. Reguluje i poprawia jakość piany w kosmetyku, poprawia konsystencje kosmetyku, zwiększa jego lepkość.
Składnik może uwalniać szkodliwy dioksan. Nie należy stosować go na uszkodzoną skórę, okolice oczu i ust, do higieny jamy ustnej i nie jest zalecany w kosmetykach dla dzieci oraz kobiet w ciąży.
Liczba w nazwie wskazuje średnią liczbę jednostek tlenku etylenu w cząsteczce.
Tea Stearate
pochodzenie: syntetyczne
Anionowa substancja powierzchniowo czynna. Emulgator i składnik umożliwiający powstanie emulsji. Składnik dozwolony do stosowania w kosmetykach w ograniczonym stężeniu. Jego dopuszczalne maksymalne stężenie wynosi w produktach niespłukiwanych do 2,5%, w produktach spłukiwanych – brak ograniczenia.
Triethyl Citrate
pochodzenie: syntetyczne
Cytrynian trietylu jest estrem kwasu cytrynowego. Jest stosowany w żywności (numer E1505) gdzie działa zarówno jako środek smakowy, jak i w celu stabilizacji pianek, zwłaszcza jako środek do ubijania białka jaja. W sektorze kosmetyków i higieny osobistej cytrynian trietylu jest stosowany jako utrwalacz perfum, w dezodorantach jako składnik zmniejszający powstawanie nieprzyjemnego zapachu w wyniku rozkładu potu. Stosowany jest również jako plastyfikator – nadaje elastyczność kosmetykom np. sztyftom, zapobiega ich kruszeniu. Poprawia właściwości aplikacyjne kosmetyku, ułatwia rozsmarowywanie. Jest łatwo biodegradowalny i uważa się, że ma niską toksyczność przed degradacją.
Tetrahydroxypropyl Ethylenediamine
pochodzenie: syntetyczne
Substancja działa jako środek konserwujący i stabilizujący, konsystencjotwórczy. Ponadto zwiększa gęstość naskórka oraz powoduje wygładzenie zmarszczek. Substancja chelatująca, np. w produkcji żeli.
Trehalose
pochodzenie: naturalne
Składnik pochodzenia naturalnego, nazywany cukrem grzybowym. Produkcja na skalę przemysłową możliwa jest ze skrobi. Jest to rodzaj cukru, który ma właściwości wiążące wodę i pomaga utrzymać nawilżenie skóry. Redukuje zapach potu, zatrzymuje wilgoć, nawilża skórę.
Trehaloza używana jest w cukiernictwie, kosmetyce, jaka substancja zapobiegająca utracie wody, do produkcji sztucznych łez oraz jako utrwalacz zapachu, zaś w medycynie jako składnik płynu do przechowywania narządów przeznaczonych do przeszczepu.
Tetrasodium Glutamate Diacetate
pochodzenie: roślinne
Otrzymywany z surowców roślinnych, bazuje na kwasie L-glutaminowym. Łagodny środek chelatujący, który przyczynia się do stabilizacji kosmetyku. Antyoksydant – działa przeciwstarzeniowo.
TEA-Dodecylbenzensulfonate
pochodzenie: syntetyczne
Przedrostek „TEA” odnosi się do soli trietanoloaminy. Sulfoniany są solami lub estrami kwasów sulfonowych. W kosmetyku pełni funkcję czyszczącą – detergent, poprawia jakość piany.