Glinki kosmetyczne

Glinki kosmetyczne to niekwestionowane bogactwo składników mineralnych mających zbawienny wpływ na skórę. Glinki różnią się jednak od siebie kolorami i posiadanymi właściwościami. Jakie są ich rodzaje i właściwości? Jak wybrać odpowiednią glinkę do swojego typu cery? Jakie maja zastosowania w pielęgnacji? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Co to jest glinka kosmetyczna i skąd pochodzi?

Glinka to sproszkowany naturalny minerał, wydobywany z pod powierzchni ziemi, co czyni ją wolną od zanieczyszczeń cywilizacyjnych. Glinka kosmetyczna doskonale sprawdza się w kosmetyce, pełniąc funkcję naturalnego kosmetyku. Glinki kosmetyczne zawierają wszystkie potrzebne skórze makro- i mikroelementy w łatwo przyswajalnej formie: krzem, wapń, magnez, potas, żelazo, fosfor, cynk, miedź, selen i inne.
Istnieje wiele rodzajów glinek, różniących się składem, zawartością soli mineralnych, właściwościami i kolorem. Barwa glinki uzależniona jest od składu i zawartości tych soli mineralnych. Glinki kosmetyczne można dobrać do każdej cery - różne rodzaje glinek nadają się do różnych typów skóry.
Glinki wydobywane są ze skał krzemionkowo-aluminiowych w wielu lokalizacjach na świecie. Krajem najbardziej słynącym z wydobywania glinki na dużą skalę jest Francja. To właśnie francuskie glinki zielone są najpopularniejsze. Glinki wydobywa się też u brzegów Morza Martwego słynącego z bogactwa składników zbawiennych dla zdrowia i urody, z gór Atlas na terenie Maroka, z głębi jeziora Bajkał, ale również na terenach lodowców Kanadyjskich. W Polsce natomiast złoża glinki zielonej znajdują się na Pomorzu w okolicach Koszalina.

Właściwości glinek kosmetycznych

Glinki kosmetyczne są naturalnym, bezpiecznym i hipoalergicznym produktem o wszechstronnym zastosowaniu w pielęgnacji ciała. Wykazują szereg dobroczynnych dla skory właściwości:

  • Posiadają silne właściwości absorpcyjne i oczyszczające. Ze względu na ujemne naładowanie, przyciągają i wiążą toksyny oraz metale ciężkie, a także zanieczyszczenia występujące w organizmie, obdarzone dodatnim ładunkiem.
  • Pomagają usunąć nadmiar sebum i wspierają procesy metaboliczne zachodzące w skórze. Biorą udział w wyrównywaniu pH skóry, przywracając jej odpowiedni odczyn.
  • Duża zawartość dobroczynnych minerałów sprawia, że glinki doskonale pielęgnują skórę, działają odżywczo i regeneracyjnie. Zawierają wiele dobroczynnych dla skóry mikro- i makroelementów takich jak: krzem (poprawia elastyczność naczyń włosowatych, zapobiega pękaniu naczynek, utrzymuje prawidłową elastyczność i jędrność skóry), żelazo (zapobiega suchości i szorstkości skóry), wapń (działa wspomagająco w leczeniu alergii, wysypek skórnych i stanów zapalnych), magnez (opóźnia proces starzenia się skóry), potas i sód (wpływają na odpowiednie nawodnienie i napięcie tkanek), selen (usuwa przebarwienia), cynk (reguluje produkcję sebum, zmniejsza skłonność do powstawania zaskórników oraz przyspiesza gojenie się ran).
  • Łatwo przyswajalne związki mineralne sprawiają, że glinki dobrze detoksykują skórę oraz oczyszczają ją.
  • Wygładzają, ujędrniają i pomagają w walce z cellulitem oraz działają przeciwzapalnie.
  • Wykazują silne właściwości bakteriobójcze, mineralizujące.
  • Systematyczność w stosowaniu glinek powoduje, że koloryt skóry się poprawia, a proces gojenia ran staje się krótszy.
  • Regulują pH skóry, zmniejszając skłonność do podrażnień.

Każda glinka posiada jednak swoje unikalne właściwości dostosowane do indywidualnych potrzeb skóry. Co ważne, glinki mogą być używane przez alergików oraz kobiety w ciąży.

Rodzaje glinek kosmetycznych

Rodzaje glinek kosmetycznych wynikają wprost z ich naturalnego koloru. Jednak każda wykazuje nieco inne działanie. Wszystkie rodzaje glinek kosmetycznych doskonale oczyszczają cerę z nadmiaru sebum, mineralizując ją i odżywiając. Łatwo określić można jednak moc ich działania: im ciemniejsza glinka, tym intensywnej pracuje na skórze, im jaśniejszy kolor, tym bardziej delikatna. Niektóre typy są bardziej odpowiednie dla cery tłustej i problematycznej, inne zaś dla suchej i wrażliwej. Poniżej zestawienie rodzajów glinek kosmetycznych z którymi możemy się spotkać oraz dla jakiego typu cery są one wskazane.

Glinka biała

To najpopularniejsza i najczęściej wykorzystywana odmiana glinek. Nazywana jest inaczej jako kaolin, glinka porcelanowa lub glinka chińska. Glinka biała jest bardzo łagodna i doskonale nadaję się do cery wrażliwej. Jest ceniona ze względu na swoje właściwości zabliźniające rany. Działa na skórę ściągająco i łagodząco. Pomaga w leczeniu wszelkich stanów zapalnych oraz uspokaja skórę. Biała glinka jest tak łagodna, że stosuje się ją nawet w pudrach dla niemowlaków. Okłady z białej glinki są skutecznym narzędziem w walce z cellulitem.

Glinka zielona

Jedna z najpopularniejszych glinek, która swój charakterystyczny zielony kolor zawdzięcza obecności jonów żelaza dwuwartościowego. To glinka o najsilniejszych właściwościach absorpcyjnych. Pomaga w walce z egzemą i łuszczycą. Ma właściwości dezynfekujące i gojące, a także odtłuszczające, oczyszczające i regenerujące oraz przywraca pH skóry. Nie powinny jej stosować osoby o cerze suchej i delikatnej. Warto dodać, że dzięki właściwościom antyseptycznym hamuje namnażanie się bakterii fermentacyjnych i gnilnych, co z kolei sprawia, że możliwe jest głębsze oczyszczenie skóry. Dzięki właściwościom ściągającym może być ważnym sojusznikiem w walce ze zmarszczkami.

Glinka błękitna

Nazywana jest glinką niebieską lub bentonitową ze względu na jego wysoką zawartość (bentonit powstaje ze skał wulkanicznych, jego głównym składnikiem jest minerał o nazwie montmorylonit). Glinka ta może mieć zabarwienie szare z delikatnymi odcieniami błękitu, niebiesko-zielone lub całkowicie niebieskie. Jest jedną z najdelikatniejszych glinek. Ma szerokie spektrum zastosowań. Wygładza i poprawia koloryt skóry. Działa łagodząco na cerę, nie wysuszając jej. Glinka reguluje wydzielanie sebum, oczyszcza mieszki włosowe i rozpuszcza zanieczyszczenia w skórze. Doskonale dotlenia i odżywia skórę, wykazując przy tym działanie lekko rozjaśniające. Ten rodzaj glinki ma szczególne właściwości absorbujące - wchłania nadmiar sebum, nieczystości i obumarłe komórki naskórka, a przy okazji mineralizuje skórę. Jest najlepszą glinką do leczenia cery tłustej, trądzikowej, z problemami.

Glinka czerwona

W glince czerwonej znajdują się jony żelaza trójwartościowego, co nadaje jej ceglany odcień. Glinka ta ma podobne właściwości co glinka zielona. Absorbuje sebum i zanieczyszczenia, dlatego świetnie nadaje się do pielęgnacji skóry tłustej, ale wrażliwej, a także naczynkowej, ponieważ działa łagodniej niż zielona. Uszczelnia i obkurcza naczynka krwionośne, pomaga w leczeniu trądziku różowatego. Zapobiega także rozszerzaniu się naczynek krwionośnych, dzięki czemu skóra dłużej jest świeża i gładka. Glinka czerwona poprawia koloryt cery i zamyka rozszerzone pory.

Glinka różowa

Stanowi połączenie glinki białej i czerwonej w proporcji 1:2, dzięki czemu zawdzięcza swój subtelny różowy kolor. Nazywana też inaczej French clay pink. Nadaje się do pielęgnacji skóry wrażliwej i delikatnej, nawet tej ze skłonnościami do alergii i podrażnień. Można ją stosować zarówno w przypadku cery mieszanej, jak i suchej. Dzięki swoim właściwościom ściągającym sprawia, że cera wygląda zdrowiej, a przy okazji koi i odpręża zmęczoną cerę oraz obkurcza naczynia krwionośne.

Glinka żółta

Ten rodzaj glinki wykazuje działanie silniejsze od glinki białej, zbliżone do glinki czerwonej i zielonej. Od glinki czerwonej, różni się jedynie kolorem i zawartością tlenku żelaza, którego w tym przypadku jest więcej. Glinka żółta nazywana również French yellow clay wydobywana jest w kopalniach we Francji. Stosuje się ją w pielęgnacji cery tłustej, mieszanej i trądzikowej. Jest odpowiednia również dla cery dojrzałej. Bardzo delikatnie oczyszcza skórę, działa matująco i przeciwłojotokowo. Posiada duże stężenie krzemionki i żelaza. Ma działanie przeciwzapalne, przyśpiesza gojenie skóry, remineralizuje ją i oczyszcza z toksyn.

Glinka szara

Dobrze radzi sobie z oczyszczeniem skóry, a także normalizuje wydzielanie łoju i sebum. Skutecznie łagodzi podrażnienia skóry, aktywnie nawilża oraz skutecznie regeneruje podrażniony naskórek. Glinka szara jest polecana szczególnie dla osób ze skórą problematyczną i niedoskonałościami. Ten rodzaj glinki normalizuje pracę gruczołów łojowych, minimalizuje produkcję sebum, a jego wydzielanie ogranicza wyłącznie do wymaganej ilości. Dodatkowo, glinka szara odpowiada za regulację procesu keratynizacji naskórka, czyli rogowacenia warstwy rogowej naskórka. Regeneruje też podrażniony naskórek oraz pomaga nawilżać skórę.

Glinka fioletowa

Glinka ta swój naturalnie fioletowy kolor zawdzięcza różowo zabarwionej krzemionce oraz obecności żelaza. Glinka o podobnych właściwościach do glinki czerwonej. Wyróżnia ją jednak piękna barwa, dzięki czemu znajduje zastosowanie w terapii kolorami. Dzięki wysokiej zawartości minerałów, w tym głównie krzemu, glinka wzmacnia oraz uelastycznia skórę, wysyca ją cennymi minerałami, regeneruje, przyśpiesza proces gojenia, poprawia metabolizm skóry oraz mikrokrążenie. Działa oczyszczająco, łagodząco i zabliźniająco na cerę problemową. Wygładza, koi i odżywia skórę. Wpływa pozytywnie na jej jędrność i elastyczność. Jest niezwykle delikatna, przeznaczona do pielęgnacji cery wrażliwej, suchej, normalnej i mieszanej.

Glinka czarna

Glinka ta charakteryzuje się maksymalną zawartością tlenków żelaza, co sprawia, że jest najcięższą z glinek. Głęboka czerń czyni z niej dobry naturalny barwnik, którym można barwić np. mydło. Nadaje się również do zastosowania w kosmetyce kolorowej. Czarna glinka najczęściej wydobywana jest z Morza Martwego, choć możemy kupić również czarna glinkę pochodząca z Australii czy Brazylii. Czarna glinka przeznaczona jest dla skóry tłustej oraz trądzikowej. Świetnie sprawdzi się na cerze problematycznej, skłonnej do powstawania wyprysków. Widocznie zmniejsza pory, doskonale oczyszczając cerę. Ma też najwyższe właściwości antyoksydacyjne, czyli zdolności do unieszkodliwiania wolnych rodników, które niszczą struktury komórek i przyczynią się do powstawania zmarszczek. Glinka ma też znakomite właściwości odżywiania i oczyszczania skóry, chroni również skórę przed przesuszeniem. Czarna glinka jest glinką najbardziej brudzącą i najtrudniejszą do zmycia ze skóry.

Glinka ghassoul

Nazywana też czerwoną glinką marokańską lub rassoul, ponieważ wydobywa się ją z jaskiń w górach Atlas na terenie Maroka. Glinka ta ma brązowo-czerwone zabarwienie o działaniu silnie absorpcyjnym. Bardzo dobrze matuje i odświeża skórę. Doskonale oczyszcza skórę, koi i odpręża. Pobudza krążenie i poprawia elastyczność skóry. Ma zbawienny wpływ na włosy - dodawana do szamponu wzmacnia je i przeciwdziała ich wypadaniu.

Glinka z kanadyjskiego lodowca

Nazywana inaczej Canadian glacial Clay. Glinka ta ma bardzo łagodne działanie, dzięki czemu może być stosowana przez osoby o różnym typie cery - od suchej po trądzikową. Nawadnia skórę, uzupełnia mikroelementy, poprawia krążenie krwi, poprawia jej strukturę i koloryt.

Jak stosować glinki kosmetyczne?

Glinki kosmetyczne są obecnie składnikiem wielu gotowych kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji ciała. Ogromnym plusem glinek (poza stosunkowo niską ceną!) jest to, że w zasadzie dla otrzymania cennego kosmetyku wystarczy po prostu zmieszać je z wodą w temperaturze pokojowej. Do takiej bazy można dodawać szereg innych substancji, dopasowanych do potrzeb naszej skóry, zwiększając tym samym właściwości pielęgnacyjne. Zachęcam do testowania glinek samodzielnie w domu. Kilka propozycji zastosowania glinek znajdziecie również w dziale DIY.

Zastosowań jest wiele. Glinki można wykorzystać we wszechstronnej pielęgnacji:

  • jako maseczki do twarzy,
  • jako maska na skórę głowy,
  • jako peelingi do skóry głowy,
  • w kąpielach,
  • w kremach
  • jako składnik naturalnej pasty do zębów,
  • jako toniki do codziennego przemywania twarzy,
  • jako szampon do włosów, również suchy.

Podstawową zasadą jaką należy się kierować przy stosowaniu glinek jest to, że nie wolno pozwolić im wyschnąć.

Glinki kosmetyczne przeżywają obecnie swoja drugą młodość. Coraz chętniej używane są też w salonach SPA i gabinetach kosmetycznych. Wiele koncernów kosmetycznych tworzy nowe produkty oczyszczające i wygładzające skórę oparte właśnie o działanie glinek kosmetycznych. Możemy więc stosować je również w domowej pielęgnacji. Zdecydowanie warto.