Isoamyl Cocoate

pochodzenie: naturalne
Ester kwasów tłuszczowych i alkoholu izoamylowego. Emolient powstały z naturalnych składników.
Łatwo rozprowadza się na skórze i wykazuje właściwości szybkiego wchłaniania bez pozostawiania woskowego filmu na skórze. Nadaje delikatne, nietłuste uczucie na skórze w emulsjach kosmetycznych.

Inositol

pochodzenie: naturalne
Organiczny związek chemiczny z grupy cukroli, występujący w naturze u zwierząt i roślin. Pozyskiwany jest głównie z łusek ziaren zbóż. Bywa określany jako „witamina B8”, nie jest jednak witaminą, gdyż może być syntetyzowany przez organizm.
Inozytol reguluje równowagę pomiędzy takimi pierwiastkami jak miedź i żelazo, umożliwiając ich prawidłowe funkcjonowanie. Składnik spowalnia cykl złuszczania naskórka, pomaga w nadmiernym rogowaceniu skóry. Wspomaga leczenie łojotoku i trądziku, trądziku posterydowego i różowatego, ma właściwości przeciwzapalne. Wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe i nawilżające, wiążące wilgoć z otoczenia, zwiększa elastyczność skóry. Uszczelnia naczynia krwionośne i zapobiega pęknięciom, może cofnąć proces pękania i doprowadzić do wchłonięcia się tzw. pajączków. Wzmacnia także cebulki włosów, zmniejsza wypadanie i przy okazji zapobiega elektryzowaniu. Jest silnym antyoksydantem dotleniającym komórki skóry.

Isoeugenol

pochodzenie: różne
Substancja występuje powszechnie w olejkach eterycznych np. ylang-ylang, ale na skalę przemysłową można go zsyntetyzować z eugenolu. W kosmetyku pełni funkcje kompozycji zapachowej. Imituje zapach goździków. Znajduje się na liście potencjalnych alergenów – niektóre osoby doświadczają pokrzywkowej reakcji przy długotrwałym kontakcie ze skórą.
Obecność substancji musi być uwzględniona w wykazie składników (INCI), gdy jej stężenie przekracza:
• 0,001 % w produkcie niespłukiwanym
• 0,01 % w produkcie spłukiwanym

Isostearyl Isostearate

pochodzenie: syntetyczne
Substancja jest ciekłym woskiem, stosowanym w celu zmniejszenia lepkości i tłustości kosmetyków.
Poprawia ich właściwości aplikacyjne, daje poślizg, zapobiega rozwarstwieniu, nadaje plastyczność pomadkom i innym sztyftom, zapobiega kruszeniu. Jest również substancją wiążącą składniki.

Iodopropynyl Butylcarbamate

pochodzenie: syntetyczne
Substancja konserwująca, przedłuża trwałość kosmetyków, zapobiega namnażaniu drobnoustrojów, bakterii, pleśni i grzybów.
Substancja toksyczna. Niezalecana w produktach dla dzieci oraz w formie aerozoli, rozpylaczy, a także we wszelkich produktach do stosowania na okolice, bądź bezpośrednio na błony śluzowe, oczy, usta, jama ustna, nos.
Składnik dozwolony do stosowania w kosmetykach w ograniczonym stężeniu.
• produktach spłukiwanych to 0,02%,
• produktach niespłukiwanych to 0,01%,
• dezodorantach i środkach przeciwpotowych to 0,0075%.
Ponadto substancji nie należy stosować w produktach do jamy ustnej i warg. Dodatkowe wytyczne co do stosowania tej substancji w przemyśle kosmetycznym są bardzo restrykcyjne.
W produktach spłukiwanych substancji nie można stosować w produktach dla dzieci poniżej 3 lat, z wyjątkiem produktów do kąpieli/żelu pod prysznic i szamponu.
Warunki i ostrzeżenia jakie powinny być umieszczone na opakowaniu kosmetyków spłukiwanych, kosmetyków niespłukiwanych oraz dezodorantów i środków przeciwpotowych zawierających Iodopropynyl Butylcarbamate to – „Nie stosować w produktach dla dzieci poniżej 3 lat”.

Isononyl Isononanoate

pochodzenie: syntetyczne
Ester alkoholu izononylowego i kwasu izononanowego, suchy emolient, który pozostawia na skórze uczucie jedwabistości i miękkości. Nie jest tłusty. Poprawia właściwości aplikacyjne kosmetyków. Esencja zmiękczająca o bogatym i kremowym, ale nietłustym odczuciu. Sprawia, że skóra staje się jędrna.

Isopropyl Palmitate

pochodzenie: syntetyczne
Substancja jest ciekłym woskiem. W kosmetyku pełni funkcje suchego emolientu. Chroni skórę przed zanieczyszczeniami, zapobiega nadmiernemu odparowaniu wody z jej powierzchni. Nawilża, wygładza i zmiękcza. Jeśli jest stosowany na skórę w stanie czystym, może być komedogenny, czyli sprzyjać powstawaniu zaskórników. Wpływa na właściwości aplikacyjne kosmetyków – daje dobry poślizg przy rozsmarowywaniu (np. pomadek na ustach), zmniejsza lepienie i tłustość kosmetyku. Plastyfikator sztyftu – nadaje elastyczność sztyftom, zapobiega ich kruszeniu.

Isopropyl Isostearate

pochodzenie: syntetyczne
Substancja jest ciekłym woskiem, stosowanym w celu zmniejszenia lepkości i tłustości kosmetyków.
Poprawia ich właściwości aplikacyjne, daje poślizg, zapobiega rozwarstwieniu, nadaje plastyczność pomadkom i innym sztyftom, zapobiega kruszeniu. Jest również substancją wiążącą składniki.
W dużych stężeniach i często stosowany może nasilać problemy trądzikowe, zatykać pory skóry, powodować wypryski i zaskórniki.

Inulin

pochodzenie: naturalne
Jest białym proszkiem bez smaku, przypomina skrobię (nazywano ją „skrobią georginiową”). Należy do fruktanów, jest prebiotykiem. Znajduje się w wielu roślinach, w tym: łopian, cykoria, karczoch, dalia, mniszek lekarski, rozwar, cebula, czosnek i inne.
Surowiec do otrzymywania syropu wysokofruktozowego – substytutu cukru w pieczywie, słodyczach, dżemach, produktach mlecznych, deserach mrożonych, napojach gazowanych i niegazowanych, marynatach, dodatkach do potraw, owocach puszkowych, nadzieniach do ciast, sosach sałatkowych, ketchupie. Jako dodatek do żywności w jogurtach, serkach, deserach mlecznych, piankach, lodach, margarynach, czekoladach.
W lecznictwie/dietetyce stosuje się ją w preparatach wspomagających odchudzanie. Prebiotyk – stymuluje wzrost korzystnej mikroflory przewodu pokarmowego, powoduje obniżenie poziomu cholesterolu i lipidów w surowicy krwi, usprawnia pracę przewodu pokarmowego zapobiegając zaparciom, redukuje toksyczne metabolity, poprawia wchłanianie wapnia z układu pokarmowego.
Inulina stosowana jest w kosmetyce od niedawna. Jest to bardzo przyjazny skórze składnik, który działa łagodząco i nawilżająco. Jest to składnik szczególnie polecany dla alergików. Co ważne, inulina obniża pH i zakwasza środowisko.
Posiada unikalną właściwość, sprawiając, że skóra i włosy są gładkie i przyjemne w dotyku. Właściwość ta jest szczególnie widoczna w przypadku użycia w produktach spłukiwanych, np. szamponach do mycia włosów.

Isohexadecane

pochodzenie: syntetyczne
Emolient suchy, beztłuszczowy, pozostawia ochronny i kondycjonujący, lecz dość lekki i jedwabisty, nietłusty film na powierzchni, zmiękcza skórę i włosy. Jest też rozpuszczalnikiem substancji hydrofobowych, zmniejsza lepkość kosmetyku, poprawia jego właściwości aplikacyjne, dając poślizg. Stosowany w produktach do opalania, dezodorantach, antyperspirantach, produktach do demakijażu, nadaje plastyczności i elastyczności sztyftom, np. pomadkom do ust. Zapobiega odparowywaniu wody. Bardzo dobry w wykorzystaniu, jako substancja myjąca, rozpuszcza lipidy i tłuszcze.
Substancja ropopochodna, której bezpieczeństwo jest dyskusyjne, ze względu na możliwe zanieczyszczenia.