Inulin

pochodzenie: naturalne
Jest białym proszkiem bez smaku, przypomina skrobię (nazywano ją „skrobią georginiową”). Należy do fruktanów, jest prebiotykiem. Znajduje się w wielu roślinach, w tym: łopian, cykoria, karczoch, dalia, mniszek lekarski, rozwar, cebula, czosnek i inne.
Surowiec do otrzymywania syropu wysokofruktozowego – substytutu cukru w pieczywie, słodyczach, dżemach, produktach mlecznych, deserach mrożonych, napojach gazowanych i niegazowanych, marynatach, dodatkach do potraw, owocach puszkowych, nadzieniach do ciast, sosach sałatkowych, ketchupie. Jako dodatek do żywności w jogurtach, serkach, deserach mlecznych, piankach, lodach, margarynach, czekoladach.
W lecznictwie/dietetyce stosuje się ją w preparatach wspomagających odchudzanie. Prebiotyk – stymuluje wzrost korzystnej mikroflory przewodu pokarmowego, powoduje obniżenie poziomu cholesterolu i lipidów w surowicy krwi, usprawnia pracę przewodu pokarmowego zapobiegając zaparciom, redukuje toksyczne metabolity, poprawia wchłanianie wapnia z układu pokarmowego.
Inulina stosowana jest w kosmetyce od niedawna. Jest to bardzo przyjazny skórze składnik, który działa łagodząco i nawilżająco. Jest to składnik szczególnie polecany dla alergików. Co ważne, inulina obniża pH i zakwasza środowisko.
Posiada unikalną właściwość, sprawiając, że skóra i włosy są gładkie i przyjemne w dotyku. Właściwość ta jest szczególnie widoczna w przypadku użycia w produktach spłukiwanych, np. szamponach do mycia włosów.