Propylene Glycol

pochodzenie: syntetyczne
Używany jako środek rozpuszczający, humektant. Utrzymuje wilgoć. Jest to bardzo kontrowersyjny związek chemiczny. Kontrowersje na temat tego składnika budzi przede wszystkim fakt, że może on być pozyskiwany na dwa sposoby – z gliceryny oraz jako produkt uboczny pozyskiwany w procesie rafinacji ropy naftowej.
Popularna Wikipedia przekonuje nas o całkowitej nieszkodliwości glikolu propylenowego dla zdrowia człowieka (jednocześnie przypominając, że w świetle obowiązującego w Polsce prawa glikol propylenowy jest uznany za środek bezpieczny, zatem nie objęty regulacjami i ograniczeniami w stosowaniu go w przemyśle kosmetycznym). Z kolei szereg mediów ekologicznych i promujących naturalny styl życia ostrzega przed tą substancją. Sprawdzając Propylene Glycol w bazie EWG (Environmental Working Group – amerykańska organizacja non profit, która specjalizuje się w badaniach w zakresie m.in. toksycznych chemikaliów i substancji wykorzystywanych w przemyśle) znajdziemy potwierdzenie że substancja ta nie jest tak bezpieczna jak by się mogło wydawać.
Warto wspomnieć że w wysokim stężeniu, może wywoływać alergie czy działać podrażniająco na skórę. Ponadto glikol propylenowy to związek używany w przemyśle jako płyn chłodzący czy środek zapobiegający zamarzaniu, a jednocześnie jest dopuszczony jako substancja spożywcza.