Lanolin

pochodzenie: naturalne – zwierzęce
Lanolina jest wydzieliną gruczołów łojowych owiec, jest tłuszczopotem owczym, który chroni wełnę przed zamoczeniem. Lanolina gromadzi się na wełnie owiec, skąd następnie jest wydzielana w procesie odtłuszczenia wełny. Lanolina jest więc woskiem otrzymywanym przez oczyszczenie i odwodnienie owczej wełny. Składa się z mieszaniny estrów kwasów tłuszczowych i steroli m.in. cholesterolu. Ma postać gęstej, tłustej, lepkiej, w zależności od stopnia oczyszczenia, jasnożółtej do żółtobrunatnej masy o charakterystycznym zapachu. Stężenie w kosmetykach: do 100%.
Lanolina jest substancją kondycjonującą skórę, włosy i paznokcie, działa zmiękczająco i wygładzająco na naskórek, tworzy charakterystyczny film okluzyjny, zapobiega utracie wody.
Ma bardzo dobre właściwości pielęgnacyjne, wygładza, zmiękcza, odżywia, uelastycznia, dobrze przenika w głąb skóry, reguluje gospodarkę wodną, ze względu na podobną budowę do składu warstwy lipidowej skóry ludzkiej, ma właściwości silnie regeneracyjne. Zalecana do skóry suchej, bardzo suchej i szorstkiej.
To również naturalny i bardzo ceniony emulgator. Jest w stanie wchłonąć dwukrotną ilość wody w stosunku do swojej wagi tworząc stabilną emulsję. Dzięki temu do wyrobów kosmetycznych i dermatologicznych na lanolinowej bazie możliwe jest wprowadzenie roztworów ekstraktów roślinnych, witamin rozpuszczalnych w wodzie i innych substancji aktywnych rozpuszczalnych w wodzie.