CI 28440

pochodzenie: syntetyczne
Barwnik dwuazowy, ma postać czarnego proszku lub drobnego granulatu, jego roztwór w wodzie ma granatowo-fioletowe zabarwienie.
Ponieważ jest to barwnik azowy, może wywoływać nietolerancję u ludzi z nadwrażliwością na salicylany. Dodatkowo uwalnia on histaminę, zatem wzmacnia objawy astmy. Przy występowaniu z benzoesanem powoduje nadczynność u dzieci. W jelitach, może być przekształcony przez bakterie do prawdopodobnie niebezpiecznych składników, stąd wynika raczej niskie ADI i ograniczenie jego zastosowania. Negatywnie wpływa na nerki. Może wywoływać typowe dla barwników azowych działanie niepożądane. W jelitach, może być przekształcony przez bakterie do prawdopodobnie niebezpiecznych składników. Jest to jeden ze szkodliwszych barwników stosowanych w żywności. Kolorant dopuszczony do stosowania we wszystkich kosmetykach na terenie UE.
Zakazany jako dodatek do żywności w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Finlandii, Japonii i Norwegii, a także zabroniony do stosowania w kosmetykach w USA.
W przemyśle spożywczym używana do barwienia ciast w proszku z czarną porzeczką, jogurtów (zwłaszcza pitnych), ajerkoniaku, sosu brązowego oraz kawioru.