Bertholletia Excelsa Seed Oil

pochodzenie: roślinne – otrzymywany z miazgi orzechów orzesznicy wyniosłej Bertholletia excelsa
Tłuszcz tłoczony na zimno z miazgi orzechów orzesznicy wyniosłej, zwanej także orzesznicą brazylijską lub bertolecją – gatunku potężnego drzewa z rodziny czaszniowatych występującego głównie w tropikalnych lasach górnego dorzecza Amazonki, w Boliwii, Północnej Brazylii i Peru. Gatunek jest zagrożony ze względu na działalność człowieka.
Jadalne nasiona znane pod nazwą orzechów brazylijskich należą do najcenniejszych orzechów świata. Zawierają do 50% tłuszczu zawierającego kwas oleinowy, linolenowy, kwas palmitynowy, stearynowy, palmitooleinowy, zawiera także sito-sterol, wit. A, D i E, magnez oraz cenny selen. Ma przyjemny, orzechowy zapach, jest dość gęsty i lepki. Może być nakładany bezpośrednio na skórę i włosy.
Emolient tłusty, tworzy na powierzchni skóry i włosów okluzyjną warstwę, która zapobiega odparowywaniu wilgoci i chroni przed czynnikami zewnętrznymi, np. wiatrem, mrozem i klimatyzowanymi pomieszczeniami. Składnik korzystnie wpływa na naczynia krwionośne i ukrwienie skóry, ma silne właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne, przyspiesza gojenie skóry, regeneruje, tonizuje, odżywia i zmiękcza skórę oraz włosy. Nadaje się do włosów suchych i matowych, nadaje połysk, wygładzenie i elastyczność, działa także odżywczo na paznokcie i likwiduje szorstkość dłoni i stóp. Ma działanie łagodzące, zmniejsza podrażnienia, zaczerwienienia i poprawia koloryt skóry. Olej polecany jest do skóry dojrzałej, tracącej elastyczność, wrażliwej, naczynkowej i w prewencji przeciwzmarszczkowej.
W dużych stężeniach może nasilać problemy trądzikowe, powodować wypryski i zaskórniki. Niestety, orzechy brazylijskie mają bardzo duży potencjał do pochłaniania pierwiastków radioaktywnych, radu i baru, wykrywane są ilości niespotykane w żadnych innych popularnych produktach spożywczych, dlatego zaleca się stosowanie oleju jedynie ze sprawdzonych i kontrolowanych źródeł.
Ze względu na szczególnie skuteczne działanie przeciw wolnym rodnikom olej z orzecha brazylijskiego polecany jest w produktach anti-aging do pielęgnacji cery dojrzałej, zniszczonej, potrzebującej szybkiej odnowy.