Arctium Lappa Oil

pochodzenie: roślinne – olej z łopianu większego (Arctium Lappa)
Inne (ludowe) nazwy: łopuch, głowacz, kostropień, topień, dziady. Olej pozyskuje się z korzeni, które są mocno rozrośnięte i mięsiste, lecz również z nasion metodą tłoczenia na zimno. Zawiera dużo witaminy E, B2 i beta-karotenu, składa się z nienasyconych i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Ma specyficzny zapach i jasny, słomkowy kolor. Jest olejem z grupy schnących, nie należy go podgrzewać do zbyt wysokich temperatur. Może być nakładany bezpośrednio na skórę i włosy.
Składnik ma działanie ściągające, poprawiające ukrwienie, silnie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i antyoksydacyjne. Wygładza zmarszczki, poprawia sprężystość skóry, łagodzi cienie i obrzęki okolic oczu. Zapobiega wypadaniu włosów, działa na porost, likwiduje łupież, odżywia, wzmacnia, wygładza i nadaje połysk włosom na długości. Łagodzi stany zapalne skóry trądzikowej, reguluje nadmierną pracę gruczołów łojowych, działa ściągająco i przeciwpotnie. Wykazuje także lecznicze właściwości w przypadku egzemy, alergii skórnych, wysypek, pokrzywek, świądu, łuszczycy. Koi, zmiękcza i regeneruje szorstką i suchą skórę. Ma właściwości detoksykujące, wyciąga z organizmu nadmiar wody i toksyn, obrzęki i bóle mięśni, wspomaga walkę z cellulitem, usprawnia drenaż. Przypisuje mu się także zbawienne działanie w ciężkiej chorobie nazywanej rybią łuską, a także w leczeniu czyraków i ropni.
W Wielkiej Brytanii z korzenia łopianu w połączeniu z korzeniem mniszka lekarskiego produkuje się orzeźwiający napój sprzedawany w podobnej formie jak inne napoje gazowane np. coca-cola. Funkcjonuje on pod nazwą Dandelion and burdock.