WITAMINY W KOSMETYKACH

Witaminy biorą udział we wszystkich procesach życiowych organizmu, a ich niedobór powoduje stany chorobowe. Nie inaczej jest ze skórą, która także czerpie bardzo wiele z dobroczynnych właściwości z witamin. Chcąc świadomie pielęgnować cerę, nie możesz zapominać o ich dobroczynnym działaniu. Sprawdź jaka jest rola poszczególnych witamin w kosmetykach i jak wpływają na stan skóry.

Zadaniem współczesnego kosmetyku jest nie tylko upiększanie, ale również wzmacnianie skóry oraz opóźnianie procesów jej starzenia. Witaminy są bardzo skutecznymi składnikami preparatów kosmetycznych i wykazują wielokierunkowe działanie. Mogą usuwać plamy starcze czy redukować zmarszczki, rozjaśniać przebarwienia, niwelować oddziaływanie środowiska zewnętrznego (w tym promieniowania UV), wspomagać przy nadmiernej keratynizacji czy zmniejszać stany zapalne skóry. Niektóre witaminy mają działanie antyoksydacyjne, nawilżające, regulujące podziały skóry czy łagodzące. Niektóre działają również w leczeniu trądziku. Wiele kosmetyków ma w swoim składzie witaminy. Niektóre pomogą wyleczyć pewne dolegliwości, a inne pogłębią problemy cery. Dlatego warto wiedzieć jakie właściwości mają poszczególne witaminy i jakie funkcje spełniają w kosmetykach.

Ogromne możliwości oddziaływania witamin na naskórek i głębsze warstwy skóry odkryto jednak stosunkowo niedawno. Dokładne analizy wykazały, że każda z witamin ma inny zakres działania, ale łącząc niektóre z nich w jednym preparacie, można znacznie zwiększyć ich potencjał. Jednak żeby rzeczywiście odczuć dobroczynne działanie witamin, muszą one być zastosowane w odpowiednim stężeniu i takiej postaci, która pozwoli im wniknąć głębiej w naskórek.

Witaminy stosowane w kosmetykach:

  • witamina A
  • witaminy z grupy B: B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12
  • witamina C
  • witamina D
  • witamina E
  • witamina F
  • witamina K
  • witamina P

Poniżej znajdziesz szczegóły dotyczące wszystkich witamin, które spotkać możesz w preparatach do pielęgnacji skóry wraz ze wskazaniem ich nazw na które natkniesz się czytając składy kosmetyków.

Witamina A

Inne nazwy: Retinyl Palmitate
Palmitynian retinolu
Retinol
Akseroftol
Kwas retinowy

Witaminą często stosowaną w preparatach kosmetycznych jest witamina A, znana również jako retinol lub akseroftol. Nazywana jest także „witaminą młodości” lub „witaminą wzrostu skóry”. Najczęściej występuje w postaci retinolu i pochodnych. Kwas retinowy (pochodna retinolu) to najsilniej działająca forma witaminy A, dlatego też stosuje się ją po konsultacjach z lekarzem dermatologiem. Witamina A rozpuszczalna jest w tłuszczach. Jest to niezwykle skuteczna substancja, nadająca się do pielęgnacji zarówno pełnej niedoskonałości i zaskórników młodej cery, jak i pozbawionej jędrności dojrzałej skóry.

Witamina A występuje jako retinol w produktach pochodzenia zwierzęcego – najobfitszym jej źródłem są trany z wątroby sztokfisza, płastugi i tuńczyka i w formie prowitaminy A, czyli beta-karotenu, w produktach pochodzenia roślinnego – marchew, dynia czy szpinak.

W kosmetykach pełni szeroko pojętą funkcję odmładzającą:

  • ma działanie złuszczające
  • leczy zmiany trądzikowe, reguluje ilość wydzielanego sebum, redukuje tendencję do tworzenia zaskórników i wyprysków, odblokowuje i zwęża pory
  • pobudza produkcję kolagenu oraz elastyny, a tym samym poprawia jędrność i elastyczność skóry, redukuje też drobne zmarszczki
  • neutralizuje niszczycielskie wolne rodniki, opóźnia procesy starzenia
  • zmniejsza przebarwienia skóry, wybiela plamy słoneczne i piegi
  • wpływa na procesy keratynizacji naskórka – pobudzając odnowę jego wierzchnich warstw, powoduje pogrubienie naskórka i nadaje skórze zdrowy odcień
  • poprawia ukrwienie i przyśpiesza odnowę skóry

Pod wpływem promieniowania UVA drastycznie spada jej ilość w skórze, a niedobór witaminy A powoduje przesuszenie skóry. Aby kosmetyki z witaminą A przyniosły oczekiwany efekt, witamina ta powinna mieć odpowiednio wysokie stężenie, nie niższe niż 0,25% (max. do 1%). Długotrwałe stosowanie kosmetyków zawierających w swoim składzie witaminę A działa stymulująco na komórki skóry właściwej, poprawia jej elastyczność, działa na skórę odżywczo, zapobiega procesom jej wiotczenia. Pewne działanie przeciwutleniające w stosunku do witaminy A wykazuje witamina E, stąd też często w preparatach kosmetycznych obie te witaminy stosowane są razem.

Witamina A ma jednak trzy wady:

  1. Po pierwsze, jest jednym z najdroższych surowców kosmetycznych, więc kosmetyki ją zawierające nie należą do najtańszych.
  2. Po drugie, najbardziej spektakularne efekty osiąga się stosując tzw. kwas witaminy A – Kwas retinowy (pochodna retinolu) który jest silnie drażniącą substancją, dlatego też stosuje się ją po konsultacjach z lekarzem dermatologiem.
  3. Po trzecie, problemem w stosowaniu tej witaminy w kosmetyce jest jej szybkie utlenianie. Stąd też preparaty kosmetyczne, które zawierają ją w swoim składzie należy przetrzymywać w chłodnym i ciemnym miejscu.

Witaminy z grupy B

Witamina B1

Inne nazwy: Thiamine
Tiamina
Thiamine HCl
Aneuryna

Witamina B1 w kosmetykach nie jest stosowana w formie wolnej, lecz B-kompleksu lub ekstraktów. Najobfitsze źródła witaminy B1 to wieprzowina, orzechy pistacjowe i arachidowe oraz zarodki pszenne. Witamina B1 bierze udział w wytwarzaniu aminokwasów, czyli składników budulcowych włosów oraz dostarcza energii do komórek skóry i włosów (odżywia je), a jednym z objawów niedoboru witaminy B1 są właśnie łamliwe i matowe włosy.

W kosmetykach spełnia jedynie ograniczone funkcje:

  • przyczynia się do redukcji cellulitu na skórze
  • ogranicza wydzielanie sebum
  • ze względu na działanie przeciwzapalne stosowana jest min. w ampułkach do mezoterapii

Witamina B2

Inne nazwy: Riboflavin
Ryboflawina
E101

Witamina B2, częściej występująca pod nazwą Ryboflawina, a w kosmetykach występuje jedynie w kompleksie witamin B. Ryboflawina jest najczęściej stosowana w preparatach do skóry narażonej na zmiany trądzikowe oraz łojotokowe zapalenie skóry. Dermatolodzy polecają stosowanie kosmetyków z zawartością witamin z grupy B, w tym B2 w celu utrzymania kolorytu i jędrności cery.

Szczególnie dobrym źródłem witaminy B2 są: wieprzowina, drób, mleko, sery dojrzewające tzw. „sery żółte” czy kasza jaglana i gryczana.

Witamina B2 w kosmetyce:

  • przyspiesza gojenie się ran
  • stosuje się ją przy walce z trądzikiem i łojotokowym zapaleniu skóry
  • zapobiega takim dolegliwościom, jak nadmierne łuszczenie się naskórka, łojotok czy zajady
  • pomaga utrzymać prawidłowe pH jamy ustnej
  • przeciwdziała wypadaniu włosów oraz ich matowieniu, a w przypadku płytki paznokci – łamliwości
  • wykorzystywana jest w zabiegach, które mają na celu opóźnienie procesów starzenia i powstawania pierwszych zmarszczek.

Witamina B3

Inne nazwy: Niacynamide
Witamina PP
Niacyna

Witamina B3 nazywana również witaminą PP lub niacyną uczestniczy w oddychaniu tkankowym i gospodarce wodnej skóry. Efekty stosowania witaminy B3 uchodzą za porównywalne z witaminą A, ale bez skutku ubocznego w postaci podrażnienia cery. Witaminę B3 warto włączyć do codziennej pielęgnacji, ponieważ zwiększa skuteczność innych kosmetyków, m.in. kremów z filtrami przeciwsłonecznymi oraz preparatów z witaminą C.

Niacyna w znacznych ilościach występuje w mięsie, zwłaszcza drobiowym i wieprzowym oraz w wątrobie, a spośród produktów roślinnych jej znaczne ilości znajdziesz w produktach zbożowych i ziemniakach.

Witamina B3 w kosmetyce:

  • delikatnie stymuluje syntezę kwasu hialuronowego oraz kolagenu przez co poprawia nawilżenie i ujędrnienie skóry
  • regeneruje i wzmacnia naturalną barierę lipidową, dzięki czemu skóra jest mniej podatna na podrażnienia
  • działa przeciwtrądzikowo oraz nawilżająco
  • reguluje wydzielanie sebum, przy czym jest dobrze tolerowana przez wrażliwą cerę

Witamina B5

Inne nazwy: Panthenol
D-panthenol
Pantothenic Acid
Kwas pantotenowy

Witamina B5 jest niezwykle delikatna i przyjazna dla skóry, nawet dla tej bardzo wrażliwej. Kwas D-pantotenowy najczęściej stosowany jest w stężeniu 0,5-5% i łatwo wchłania się przez naskórek. Często wchodzi w skład preparatów łagodzących poparzenia słoneczne. Witamina B5 jest używana w kosmetykach łagodzących podrażnienia skóry i paznokci, w preparatach na porost włosów, w połączeniu z witaminą C ma działanie ograniczające powstawanie plam starczych na skórze.

Występuje w postaci związanej jako koenzym A w komórkach narządów oraz w większych ilościach znajduje się w wątrobie, mleku, żółtkach jaj, drożdżach, otrębach ryżowych, preparatach pszczelich.

W kosmetykach pełni ważne funkcje:

  • silnie nawilża i działa o kojąco na skórę
  • odbudowuje uszkodzoną barierę lipidową skóry i wzmacnia ją
  • utrzymuje skórę jędrną i elastyczną
  • aktywuje podziały komórek naskórka
  • przyspiesza gojenie ran oraz przeciwdziałanie stanom zapalnym
  • przeciwdziała powstawaniu zmarszczek, przedwczesnemu starzeniu się skóry i siwieniu
  • jest niekomodogenna – nie zapycha porów
  • d-panthenol bardzo rzadko uczula
  • w preparatach do włosów nawilża włókno włosowe, poprawia podatność włosów na czesanie, zmniejsza skłonność włosów do rozdwajania, poprawia stan uszkodzonych włosów, pogrubia je

Efekty stosowania witaminy B5 pojawiają się bardzo szybko – już po tygodniu następuje zauważalna poprawa w poziomie nawilżenia. Zarówno witamina B5, jak i jej pochodne mają tę zaletę, że są stosunkowo trwałe i dość łatwo wchłaniają się przez naskórek.

Witamina B6

Inne nazwy: Pyridoxine
Adermina
Pirydoksyna

Witamina B6 inaczej pirydoksyna lub adermina jest odporna na działanie temperatury i utlenianie ale podatna na działanie promieniowania UV. Jednym z bogatszych źródeł witaminy B6 jest kasza gryczana ale nie brakuje jej także w mięsie drobiowym, brokułach czy ziemniakach.

Witamina B6 w kosmetyce:

  • wspomaga leczenie trądziku, alergii, przewlekłych stanów zapalnych
  • wpływa na syntezę kolagenu, a tym samym przyczynia się do opóźniania procesów starzenia
  • ułatwia spalanie tłuszczy (np. przy leczeniu cellulitu)
  • sprzyja wzrostowi włosów

Witamina B7

Inne nazwy: Biotin
Biotyna
Koenzym R
Witamina H

Witamina B7 zwana także Biotyną, witaminą H lub witaminą skóry czy witaminą urody, ma ogromny wpływ na wygląd włosów, skóry i paznokci. Niedobory witaminy B7 można łatwo zauważyć – włosy wypadają garściami i są matowe, a paznokcie są kruche, łatwo się łamią i rozdwajają. Biotyna zawiera cząsteczki siarki, które oddaje włosom, skórze i paznokciom, by chroniła je przed uszkodzeniami i poprawiała ich wygląd.

Biotynę można znaleźć w mięsie – najwięcej w wątrobie, a poza tym w nerkach, wieprzowinie, wołowinie i drobiu czy w nasionach soi oraz w orzechach.

Witamina B7 w kosmetyce:

  • zapobiega łojotokowi oraz wzmożonej aktywności gruczołów łojowych
  • leczy wypryski i stany zapalne skóry
  • rozjaśnia przebarwienia
  • nawilża
  • przyczynia się do powstawania keratyny
  • pomaga w procesie wchłaniania witaminy C

Skuteczność biotyny wzrasta wraz z obecnością w kosmetyku witamin A i E.

Witamina B9

Inne nazwy: Folic Acid
Kwas foliowy
Folacyna
witamina Bc
witamina M

Witamina B9 potocznie nazywana kwasem foliowym ma właściwości regenerujące. Komórki naskórka uszkodzone czynnikami środowiskowymi (np. promieniowanie UV), po dostarczeniu kwasu foliowego ulegają szybszej regeneracji i procesom naprawy. Bardzo często suplementacja kwasu foliowego jest zalecana w okresie ciąży, a także przy jej planowaniu. Kwas foliowy w ciąży wspomaga bowiem rozwój dziecka dzięki swojemu wpływowi na powstawanie nowych komórek. Dlatego też witaminę tę stosuje się też w produktach typu anti-aging. Witamina B9 to cenny surowiec kosmetyków do pielęgnacji cery, w szczególności dojrzałej.

Kwas foliowy naturalnie występuje na przykład w szpinaku, szparagach, natce pietruszki, brokułach czy brukselce, soi, zielonym groszku, białej fasoli, awokado, bananach i jabłkach.

Witamina B9 w kosmetyce:

  • chroni przed fotostarzeniem
  • bierze udział w metabolizmie węglowodanów i aminokwasów
  • działa stymulująco na komórki skóry
  • pobudza skórę do wzrostu i szybszej regeneracji

Folacyna bo tak też nazywa się kwas foliowy należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie, co oznacza, że organizm jest w stanie sam pozbyć się jej nadmiaru. Nie ma zatem obaw, że możemy ją przedawkować. Najlepiej łączyć ją z witaminą C – potrafi ona bowiem zabezpieczyć folacynę przed rozpadem, któremu dość szybko ulega.

Witamina B12

Inne nazwy: Kobalamina
Cyanocobalamin
Cyjanokobalamina

Witamina B12 lub kobalamina bierze udział w przemianie kwasu foliowego do tetrahydrofolianu, który jest biologicznie aktywną formą witaminy B9, reguluje syntezę melaniny. Witamina ta samodzielnie nie jest stosowana w kosmetykach. Naukowcy odkryli zależność między witaminą B12 a zdrowiem psychicznym – witamina B12 bierze udział w procesie syntezy serotoniny – neuroprzekaźnika, który działa antydepresyjnie. Dlatego w potocznym języku witaminę B12 określa się „różową witaminą” lub witaminą nastroju. Naturalnym źródłem witaminy B12 dla człowieka jest mięso, zwłaszcza wątróbki ale znajdziemy ją także w rybach i owocach morza, w jajach, drożdżach, mleku i jego przetworach.

Witamina B12 w kosmetyce:

  • kosmetyki zawierające w składzie witaminę B12 przeznaczone są dla cery wymagającej ujednolicenia kolorytu, rozjaśnienie i wygładzenia
  • w połączeniu z innymi witaminami – reguluje syntezę melaniny

Witaminę B12 trudno przedawkować (nie jest gromadzona w organizmie, rozpuszcza się w wodzie), a jej nadmiar wydalany jest z moczem.

Witamina C

Inne nazwy: Ascorbic Acid
Kwas askorbinowy
Kwas askorbowy
kwas L-askorbinowy
E300

Kwas askorbinowy, czyli witamina C jest bardzo często stosowaną w kosmetyce witaminą. Witamina C wykazuje działanie jedynie na żywe komórki skóry i powinna być dostarczana do skóry właściwej. Zaliczana do witamin rozpuszczalnych w wodzie, jest substancją której brak powoduje szkorbut, zwiększoną skłonność organizmu do krwotoków oraz zmiany struktury chrzęści, kości i zębów.

Witamina ta występuje w dużych ilościach w czarnej porzeczce, dzikiej róży, czarnym bzie czy pokrzywie.

Witamina C wykazuje cały szereg korzystnych właściwości kosmetycznych:

  • w odpowiednio niskim pH wykazuje działanie złuszczające i rozjaśniające (zaliczana do delikatnie działających kwasów polihydroksylowych-PHA)
  • łagodzi i działa przeciwzapalnie w przypadku atopowego zapalenia skóry i przebarwień potrądzikowych
  • wspomaga działanie ochronne kremów z filtrami przeciwsłonecznymi
  • poprawia gęstość i elastyczność skóry
  • jest silnym antyoksydantem
  • wygładza zmarszczki
  • zmniejsza skłonność do przebarwień i piegów
  • stosowana jest w pielęgnacji cery naczynkowej i z trądzikiem różowatym (jako składnik przeciwzapalny, poprawiający gojenie oraz substancja rozjaśniająca przebarwienia)
  • przyspiesza proces gojenia oparzeń wywołanych działaniem promieniowania UVB
  • z powodzeniem stosowana w terapii rozstępów (zmniejsza ich widoczność)
  • szampony i odżywki z jej dodatkiem chronią włosy przed szybkim przetłuszczaniem się

Najbardziej charakterystyczną jej własnością jest zdolność do utleniania się, stąd też wraz z witaminą E stanowi ona doskonałe połączenie antyutleniaczy, które chronią skórę przed wolnymi rodnikami powodującymi starzenie organizmu, w tym także skóry. Witaminę C stosuje się w preparatach kosmetycznych zarówno w postaci wolnego kwasu L-askorbinowego jak i jego pochodnych. Najlepsze efekty w pielęgnacji skóry przynoszą kosmetyki, w których witamina C występuje w stężeniu 15 proc. Wadą witaminy C jest jej duża niestabilność i wrażliwość na światło i tlen. Dlatego kosmetyki, w których się ona znajduje, powinny być szczelnie zamykane i przechowywane w ciemnym miejscu.

Witamina D

Inne nazwy: Kalcyferol
Ergokalcyferol
Cholekalcyferol

Witamina D, występuje w trzech odmianach:

  • witamina D1 – kalcyferol
  • witamina D2 – ergokalcyferol
  • witamina D3 – cholekalcyferol

Rzadko stosuje się ją w kosmetykach, spotykana jest w preparatach wyszczuplających, zapobiegających łysieniu, łojotokowi. Według najnowszych badań, witamina D podnosi poziom katelicydyny-LL37 (peptyd o działaniu chroniącym przed zakażeniami, podobny w działaniu do antybiotyków), która zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób skórnych u osób z atopowym zapaleniem skóry i u osób zdrowych. Z łatwością rozpuszcza się w tłuszczach (i jest lepiej w nich przyswajana), co oznacza, że nie jest wydalana z naszego organizmu wraz z moczem czy potem, a magazynowana jest w tkance tłuszczowej i wątrobie. Zgodnie z europejskim prawodawstwem stosowanie czystej postaci witaminy D w kosmetykach jest całkowicie zabronione. Witamina D idealnie sprawdzi się w pielęgnacji skóry wyjątkowo wrażliwej, naczyniowej, a także skóry dojrzałej, starzejącej się (witamina D stosowana jest z powodzeniem w profilaktyce przeciwstarzeniowej). Witaminę D można znaleźć przede wszystkim w rybach morskich. Mniejsze ilości tej witaminy zawierają również: jajka, pełne mleko i produkty mleczne, oleje roślinne, wątroba. Jako jedna z nielicznych witamin, witamina D może być wytwarzana przez nasz organizm za pomocą kontaktu z naturalnymi promieniami słońca.

Witamina D w kosmetykach wykazuje cenne właściwości pielęgnacyjne:

  • poprawia napięcie naskórka i zwiększa elastyczność skóry
  • zwiększa odporność skóry na czynniki zewnętrzne
  • hamuje wypadanie włosów
  • poprawia naturalny proces złuszczania naskórka
  • przyspiesza gojenie się ran i blizn (również potrądzikowych) – zapewnia szybsze ziarninowanie
  • pozytywnie wpływa na poprawę problemów dermatologicznych takich jak: nadmierne wydzielanie sebum, łuszczyca, egzemy, trądzik różowaty, trądzik pospolity, łojotokowe i atopowe zapalenie skóry, zapalenie mieszków włosowych, nadmierne rogowacenie, poparzenia słoneczne i chemiczne
  • rozjaśnia przebarwienia
  • odżywia, wygładza i ujędrnia skórę
  • hamuje nadmierne namnażanie się szkodliwych wolnych rodników

Witamina E

Inne nazwy: Tocopherol
Tocopheryl Acetate
Octan Tokoferylu

Witamina E jest jedną z najczęściej stosowanych w kosmetyce witamin. Jest doskonale rozpuszczalna w tłuszczach, stąd szczególnie zalecana jest do stosowania w preparatach emulsyjnych. Witamina ta znana jest również jako „witamina młodości”, ponieważ jest silnym przeciwutleniaczem (dosłownie wymiata z powierzchni skóry wolne rodniki) i dzięki temu zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry. Stosowane stężenia witaminy E w kosmetykach, które mogą zapewnić nam korzystne oddziaływanie w stosunku do naszej skóry, wahają się w granicach 1,5 do 3% w przeliczeniu na czysty tokoferol. W kosmetyce bardzo często stosowany jest również octan witaminy E, który jest trwałym, odpornym na światło i tlen, aktywnym składnikiem kosmetycznym bardzo łatwo wchłanianym przez skórę.

Najbogatsze źródło witaminy E stanowią algi, oleje roślinne (m.in. kukurydziany, awokado, słonecznikowy, sojowy, wiesiołkowy), produkty zbożowe oraz zielone części roślin (bób, groszek, sałata, kapusta).

Witamina E wykazuje w kosmetykach wielostronne działanie:

  • neutralizuje wolne rodniki
  • chroni warstwę tłuszczową naskórka
  • poprawia ukrwienie skóry
  • wygładza, ujędrnia, natłuszcza i nawilża skórę
  • wspomaga leczenie trądziku i łojotokowego zapalenia skóry
  • regeneruje, chroni przed skórnymi nowotworami i wzmacnia naturalną barierę lipidową
  • zapewnia stabilizację i właściwą przepuszczalność błon komórkowych
  • pomoże w spłyceniu drobnych zmarszczek
  • zapobiega powstawaniu podrażnień i oparzeń słonecznych
  • stosowana miejscowo ma działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe

Witamina F

Inne nazwy: Glyceryl Linoleate
Glyceryl Linolenate
Linolenian glicerolu
Glyceryl Linolenic Acid
Linoleic Acid
Kwas linolowy

Witamina F to zespół wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT): linolowego, linolenowego i arachidonowego – bardzo dobrze przyswajalnych i odbudowujących płaszcz lipidowy naskórka, normalizujących jego fizjologiczne funkcje ochronne. Jednak nazywanie NNKT witaminą F nie jest powszechnie przyjęte. Podobnie jak to, że kwas linolowy jest witaminą N, kwas pangamowy witaminą B15, a kwas orotowy witaminą B13. Witamina F znajdująca się w różnego rodzaju kosmetykach ułatwia przyswajanie innych zawartych w nich witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – A, D, E, K.

Witamina F naturalnie występuje w olejach (migdałowym, z pestek dyni, arachidowym, lnianym, słonecznikowym), tranie i oliwie z oliwek. Można znaleźć ją również w kiełkach pszenicy, pestkach słonecznika, nasionach dyni czy migdałach. Duże jej pokłady są w rybach morskich, pełnym mleku, soi i awokado.

Witamina F znalazła zastosowanie przede wszystkim w kosmetyce ponieważ:

  • zapobiega zmianom zapalnym skóry
  • przyspiesza gojenie ran
  • regeneruje naskórek
  • usprawnia funkcjonowanie gruczołów łojowych skóry
  • łagodzi zmiany trądzikowe
  • hamuje procesy starzenia skóry
  • chroni skórę przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych (np. mrozem, wiatrem)
  • zapewnia prawidłowe nawilżenie, ma działanie natłuszczające i odżywcze
  • zapobiega wysychaniu skóry
  • przyspiesza regenerację skóry
  • wraz z fosfolipidami tworzy strukturę błony komórkowej

Witamina F jest ważnym składnikiem kremów i balsamów przeznaczonych do skóry suchej – poprawia jej kondycję i elastyczność. Wchodzi też w skład szamponów i odżywek do włosów suchych i zniszczonych, np. farbowaniem lub trwałą ondulacją. Dodaje się ją do zmywaczy i lakierów do paznokci, ponieważ odżywia płytkę paznokciową. Jest także częstym składnikiem pielęgnacyjnych kosmetyków dla dzieci, płynnych mydeł, płynów do kąpieli.

Witamina K

Inne nazwy: Fitochinon
Menachinon
Menadion
Menadiol

Witamina K występuje w czterech formach:

  • witamina K1 – fitochinon/ fitomenadion – pochodzenia roślinnego,
  • witamina K2 – menachinon – pochodzenia naturalnego- bakteryjnego
  • witamina K3 – menadion – jest syntetyczna
  • witamina K4 – menadiol – jest syntetyczna

Formy K1, K2 i K3 są rozpuszczalne w tłuszczach, natomiast K4 w wodzie. Witamina K znana jest z właściwości przeciwkrwotocznych – wpływa na prawidłową krzepliwość krwi. Witamina ta jest szeroko rozpowszechniona w świecie roślinnym, m in. w brokułach, szpinaku, pokrzywie, kalafiorach, jarmużu czy awokado.

Witamina K wpływa korzystnie na kondycję skóry a w kosmetykach spełnia następujące funkcje:

  • uszczelnia naczynia krwionośne
  • działa przeciwobrzękowo
  • zapobiega powstawaniu siniaków
  • rozjaśnia zaczerwienienia i łagodzi podrażnienie spowodowane zbyt intensywnym opalaniem się
  • poprawia koloryt skóry z poszerzonymi i pękającymi naczynkami

Witamina K jest bardzo ważnym składnikiem kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery naczyniowej. Dobrze, gdy jednocześnie zawierają one antyoksydacyjnie działające witaminy C i E. Ponadto jest stosowana po zabiegach laserowych, wypełnianiu zmarszczek i operacjach plastycznych.

Witamina P

Mianem witaminy P określa się mieszaninę ok. 30 organicznych związków chemicznych z grupy flawonoidów. Poznano już ponad 7000 rodzajów flawonoidów, a do najbardziej rozpoznawalnych z nich zaliczamy rutynę, hesperydynę, kwercetynę, kemferol i eriodykcjol. Początkowo została ona zaliczona do grupy witamin, gdyż za taki składnik ją uważano, dopiero z czasem okazało się, że jest ona zbiorem flawonoidów, nazwa jednak została. Witamina P jest niezbędna do prawidłowego przyswajania witaminy C, odpowiada również za szereg podstawowych funkcji w organizmie.

Źródłem witaminy P są m.in. skórki cytrusów, czarne jagody czy papryka.

Flawonoidy są składnikiem wielu kosmetyków. Ich obecność jest zauważalna w składzie preparatów dedykowanych skórze naczynkowej i wrażliwej, a także dojrzałej. Witamina P jest obecna w kremach przeciwzmarszczkowych, a także uelastyczniających i zmiękczających skórę. Stanowi dodatek produktów wykazujących działanie przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne. Można ją znaleźć w recepturze balsamów przeznaczonych do stosowania po opalaniu i szamponów przeciwłupieżowych.

Flawonoidy to substancje multifunkcyjne a ich zastosowanie jest szerokie. W kosmetykach gwarantują naczyniom krwionośnym szczelność i zapobiegają ich pękaniu.

 

Stosowanie witamin w kosmetyce posiada szerokie i wielokierunkowe działanie. Odpowiadają one bezpośrednio za młody i zdrowy wygląd skóry, jednak każdą z witamin charakteryzują indywidualne właściwości. Aby kosmetyk posiadał wysoką skuteczność, ważne jest ich właściwe łączenie, oraz forma, stężenie i odpowiednie proporcje. Ponadto witaminy stosowane w kosmetyce dobrze jest umiejętnie ze sobą zestawiać. W ten sposób można znacznie zwiększyć ich potencjał. Łączenie witamin ma jeszcze jeden korzystny aspekt: czasami zestawia się ze sobą witaminy o przeciwstawnym działaniu, aby je zneutralizować. Na przykład witamina A działa wysuszająco, więc do kremów, które ją zawierają, dodaje się witaminę E o działaniu nawilżającym.

Skóra pozbawiona witamin jest łatwa do rozpoznania. Charakteryzuje się przede wszystkim szarym kolorem, brakiem elastyczności i blasku, sińcami pod oczami, przebarwieniami, widocznymi naczynkami i ogólnym brakiem witalności. W dzisiejszych czasach poprzeczka konsumenckich wymagań, ustawiona jest niezwykle wysoko, jednak niebywały postęp biotechnologii, umożliwia ciągły wzrost skuteczności i innowacyjność preparatów kosmetycznych.