Petrolatum

pochodzenie: chemiczne
To mieszanina węglowodorów pochodzących z ropy naftowej. Tworzy na powierzchni skóry film, który chroni ją przed nadmierną utrata wilgoci. Pełni rolę emolientu. Nawilża, natłuszcza, zmiękcza. Daje połysk. Wpływa na konsystencje produktu, nadając mu lepkość, poprawia właściwości aplikacyjne. Pełni także rolę nośnika substancji aktywnych. Stosowana w kosmetykach do cery suchej, wrażliwej, podrażnionej.
Wazelina nie ma działania komedogennego – nie powoduje powstawania zaskórników.
Wazelina jest składnikiem o długiej historii bezpiecznego użycia w różnych produktach – lekach, kosmetykach i żywności.
Właściwości toksykologiczne wazeliny są bardzo dobrze poznane.

  • Zgodnie z przepisami Rozporządzenia Kosmetycznego KE wazelina dozwolona jest do stosowania w produktach kosmetycznych wyłącznie wtedy, gdy znany jest cały proces rafinowania i można udowodnić, że surowiec, z którego została otrzymana, nie jest rakotwórczy. Tylko taka, wysoko oczyszczona wazelina jest stosowania w kosmetykach.
  • Istnieje również zalecenie Cosmetics Europe – europejskiej organizacji branżowej określające szczegółowo, jakie właściwości powinny mieć mineralne węglowodory stosowane w produktach kosmetycznych, aby mogły być uznane za bezpieczne. Zalecenie Cosmetics Europe stosowane jest na zasadzie samoregulacji.