Hyaluronic Acid

pochodzenie: syntetyczne
Występuje we wszystkich organizmach żywych. W skórze człowieka związek ten wiąże wodę w skórze właściwej. Jedna cząsteczka kwasu jest w stanie związać nawet 250 cząsteczek wody. Z wiekiem jego ilość maleje, dlatego skóra traci elastyczność i powstają zmarszczki. W przemyśle kosmetycznym pozyskuje się go biotechnologicznie lub z roślin, lecz jeszcze do niedawna był otrzymywany z grzebieni kogucich, albo np. pępowin zwierzęcych.
Składnik nadaje roztworom wodnym żelową konsystencję. Poprawia wchłanianie substancji aktywnych w głąb skóry, jednakże wbrew pogłoskom, w formie kosmetyku nie ma zdolności przenikania do skóry właściwej, dlatego jakiekolwiek pozytywne efekty, z kosmetycznego zastosowania HA wynikają z jego obecności na powierzchni skóry. Dużo lepiej wnikająca jest forma soli kwasu hialuronowego ze względu na mniejszą cząsteczkę.
Kwas hialuronowy przede wszystkim wykorzystywany jest w kosmetyce. Stosowany jest do wypełnienia zmarszczek, wygładzania, nawilżania, ujędrniania, napinania i zmniejszania porów, regeneracji skóry czy poprawiania konturu twarzy. Stosuje się go w kremach do twarzy i ciała, nawilżających żelach i serum, koncentratach i maseczkach nawilżających, ujędrniających. Wykazuje także lekkie działanie gojące.