Dimethicone

pochodzenie: chemiczne
Silikon – emolient tzw. suchy. Substancja kondycjonująca włosy: poprawia rozczesywanie na mokro i na sucho, zapobiega splątywaniu, wygładza włosy, wykazuje działanie antystatyczne, dzięki czemu zapobiega elektryzowaniu się włosów. Ponadto z powodu dużych cząsteczek nie penetruje w głąb skóry. Poprawia właściwości sensoryczne preparatu. Ułatwia rozprowadzanie, daje efekt wygładzenia. Ponadto jest to substancja przeciwpienna, czyli gasi pianę w preparatach do mycia.
Dimethicone jest polimerem silikonowym otrzymywanym z krzemionki. Należy do gatunku silikonów przyjaznych,  które jeśli przynajmniej raz na tydzień usuwane są z powierzchni włosów lub skóry przy pomocy lekkiego środka myjącego, nie kumulują się, pozwalając włosom swobodnie oddychać.
Dimethicone może wywołać alergię i odkładać się w organizmie. Dimethicone jest uznawany jako składnik niełatwopalny i nietoksyczny, jednak mimo to jego zastosowanie w kosmetyce jest opatrzone wieloma obostrzeniami.

Silikony w kosmetykach to bardzo kontrowersyjny temat współczesnej kosmetologii. Tworzą ochronny film, wyraźnie wygładzając włosy i skórę, zabezpieczają przed utratą wody oraz działaniem promieni UV. Jest to tylko pozorne poczucie pozytywnych dla skóry i włosów efektów, gdyż to tylko efekt wizualny i nie mający nic wspólnego z działaniem odżywczym i regenerującym.