Algin

pochodzenie: różne
Otrzymywany jest na dwa sposoby: bezpośrednio z alg morskich (głównie alg brązowych) lub syntetyzowany w procesie fermentacji bakteryjnej. Ze względu na rozpuszczalność w wodzie najczęściej bywa stosowany w postaci soli, tzw. alginianów.
Dzięki zdolności do tworzenia z wodą roztworu koloidowego w postaci żelu, jest doskonałym, niekomedogennym środkiem zagęszczającym.
W kosmetyce jest stosowany jako stabilizator i zagęstnik emulsji. Ma właściwości nawilżające i ochronne. Działa na skórę odmładzająco.
Składnik wiążący wilgoć w naskórku, higroskopijny, ponadto wpływa na konsystencję, zagęszcza kosmetyk w odpowiednim pH, stabilizuje emulsje (np. kremy, balsamy), chroni przed rozpadem, przedłuża trwałość kosmetyków.
Kwas alginowy i jego sole znalazły zastosowanie w przemyśle spożywczym. Kwas alginowy jest zarejestrowany jako dodatek do żywności pod numerem E400. Jako dodatek spełnia rolę emulgatora i zagęszczacza (lody, napoje, dżemy, galaretki). Wykorzystywany także w stomatologii jako masa wyciskowa.