Zea Mays (Corn) Oil

pochodzenie: roślinne
Olej pozyskiwany z zarodków kukurydzy przez tłoczenie. Olej kukurydziany pojawia się na liście najlepszych naturalnych olejków stosowanych w kosmetykach. Zawiera 85% nienasyconych kwasów tłuszczowych – linolowy (omega-6) i oleinowy (omega-9). Ponadto olej kukurydziany składa się również z witamin A, C E i grupy B. Ciekawostka: zawartość witaminy E jest dwa razy wyższa niż w oliwie z oliwek.
Ma właściwości przeciwutleniające. Skutecznie odżywia, nawilża i wzmacnia włosy. Regeneruje uszkodzone błony komórkowe. Hamuje procesy starzenia się komórek.
Jest dość lekkim olejem, nie obciążającym skóry i włosów. Może być nakładany bezpośrednio na skórę i włosy.
Stosowany jest w różnego rodzaju kosmetykach do każdego typu skóry, w mieszankach olejowych do twarzy, ciała i włosów, olejkach myjących, kremach, balsamach, mleczkach, odżywkach.
Składnik może jednak pochodzić z genetycznie modyfikowanej kukurydzy- GMO, dlatego warto sprawdzać oznaczenia na opakowaniu.

Zinc Coceth Sulfate

pochodzenie: syntetyczne
Jest wielofunkcyjną substancją powierzchniowo czynną. Posiada własności przeciwłupieżowe. Wykazuje skuteczność antybakteryjną. Zapobiega nieprzyjemnemu zapachowi skóry głowy i włosów. Przywraca skórze fizjologiczne pH. Ma właściwości pianotwórcze i jest biodegradowalny.

Zinc Gluconate

pochodzenie: syntetyczne
Składnik antyoksydacyjny, kondycjonujący i przeciwbakteryjny. Oczyszcza skórę, hamuje rozwój drobnoustrojów, odblokowuje pory, odtłuszcza i matuje skórę oraz zapobiega podrażnieniom. Stymuluje syntezę kolagenu i elastyny, chroni włókna kolagenowe przed degradacją. Ogranicza wydzielanie sebum i zwęża pory, działa przeciwtrądzikowo. Wspomaga gojenie ran, zmniejsza skłonność do tworzenia blizn. Działa jak naturalny dezodorant niwelując przykry zapach potu.
Jony cynku wpływają korzystnie na budowę włosów i skóry. Jego niedobór powoduje zmiany skórne: łojotok i trądzik. Działa złuszczająco i wspomaga procesy leczenia. Wpływa korzystnie na metabolizm kolagenu, odpowiada za wzrost włosów, paznokci i regenerację tkanek.

Zea Mays Starch/Corn Starch

pochodzenie: roślinne
Skrobia pozyskiwana jest z kukurydzy. Ma postać półprzezroczystego, białawego do żółtawego pudru. Może być nakładana bezpośrednio na skórę.
Ma silne właściwości pochłaniające sebum i pot. Stosowana jako składnik matujący w produktach do cery tłustej i mieszanej, zwłaszcza w pudrach, a także maseczkach oczyszczających. Wygładza skórę, utrwala makijaż, działa ochronnie i wzmacniająco, podsuszająco i ściągająco. Jest jednym z najszerzej stosowanych organicznych wypełniaczy kosmetycznych.