AVON

avon

Avon Products to dziś przedsiębiorstwo o zasięgu ogólnoświatowym, zajmujące się produkcją i dystrybucją kosmetyków, sprzedające je w systemie sprzedaży bezpośredniej, korzystając z marketingu wielopoziomowego. Przedsiębiorstwo działa w ponad 135 krajach, a w 2008 osiągnęło sprzedaż 10 mld dolarów. Sprzedażą produktów zajmują się konsultantki. W niektórych jednak krajach (np. Chiny gdzie sprzedaż bezpośrednia była do grudnia 2006 zakazana) produkty sprzedawane są wyłącznie w sieciach sklepów detalicznych. Głównymi odbiorcami produktów Avon są kobiety, choć w ostatnich latach firma rozpoczęła też sprzedaż kilku linii kosmetyków męskich.

Przedsiębiorstwo powstało ponad 100 lat temu. W 1886 roku, obwoźny sprzedawca książek – David McConnell – założył firmę, która już od samego początku oferowała kobietom nie tylko wysokiej jakości produkty, lecz także możliwość finansowej samodzielności oraz rozwoju osobistego. I choć biznesowy rynek należał wówczas przede wszystkim do mężczyzn, McConnell jako pierwszą zatrudnił właśnie kobietę. Pierwszą Konsultantką została Pani Persis F.E. Albee, 50-letnia żona i matka dwójki dzieci. Pani Albee rozpoczęła innowacyjną, jak na tamte czasy sprzedaż bezpośrednią. To był strzał w dziesiątkę! Wiele pań nie musiało już przemierzać wielu kilometrów do najbliższego domu towarowego czy drogerii, ponieważ Konsultantka Avon odwiedziła je w domu. Dzięki temu kobiety nie tylko mogły w łatwiejszy sposób kupić nowe kosmetyki, lecz także mogły liczyć na urodową poradę czy fachową opinię. Pierwszym produktem firmy była woda Little Perfume Dot Set. Tak powstała w Nowym Jorku firma California Perfume Company. Okazuje się więc, że McConnell wykonał krok, który w istotny sposób przyczynił się do podniesienia niezależności ekonomicznej i zawodowej kobiet. Co ciekawe, z początku nie planował on wcale tworzenia firmy kosmetycznej. McConnell zajmował się obwoźną sprzedażą książek a w ramach upominku dodawał do nich próbki perfum. Szybko jednak odkrył, że kosmetyki budzą większe zainteresowanie kupujących niż literatura. Pierwsze perfumy McConnell komponował sam w swoim niewielkim biurze w Nowym Jorku. Tutaj także zgromadził wokół siebie zespół przedstawicielek handlowych, odpowiedzialnych za sprzedaż jego produktów.

Już 10 lat później, bo w 1895 roku California Perfume Company otworzyła główną centralę produkcyjną w Suffern w stanie Nowy Jork. Następnie firma rozszerzyła obiekt o laboratorium. Pomyślano też o wydawaniu katalogów z produktami. W 1902 roku California Perfume Company posiadała już 10 tysięcy Konsultantów, a w 1906 roku zaczęto wydawać broszury reklamowe w kolorze a także zaczęły pojawiać się pierwsze reklamy w magazynie Good Housekeeping (amerykański miesięcznik dla kobiet). Od 1914 roku firma rozpoczęła międzynarodową ekspansję – poczatkowo na rynek Kanady. W 1928 roku firma California Perfume Company po raz pierwszy zastosowała nazwę AVON na swoich produktach. Nazwa ta nawiązuje do rzeki płynącej przez Stratford-on-Avon, miejsca narodzin ulubionego dramaturga Davida McConnella - Williama Szekspira. Logo Avon, wprowadzone w 1929 roku, zawiera szkic domku Anne Hathaway (Żony Szekspira).

W 1931 roku 11 produktów California Perfume Company otrzymało nagrody Good Housekeeping Seal of Approval co stanowi bezprecedensowy wynik dla jednej firmy. W czasie Wielkiego Kryzysu firma w przeciwieństwie do rynku osiągnęła 70% skok sprzedaży. W roku 1939 doszło do oficjalnej zmiany nazwy na Avon Products Inc., by następnie w 1946 roku wejść na giełdę – w tym czasie sprzedaż przekracza już 21 milionów dolarów rocznie.

W latach 50. pojawiła się pierwsza reklama telewizyjna Avon. Kontynuowana była również ekspansja w kierunku Europy. W 1959 powstały pierwsze biura europejskie - w Niemczech i Wielkiej Brytanii. W 1957 roku liczba Konsultantek Avon urosła do 100 tysięcy, zaś sprzedaż firmy przekracza 100 milionów dolarów. W 1961 roku Avon wprowadził Skin-So-Soft - jedną ze swoich najbardziej rozpoznawalnych marek.

W latach 70-tych Avon wkroczył na rynki Ameryki Południowej i Azji, a także rozpoczęto sprzedaż biżuterii. Liczba Konsultantek na całym świecie wynosiła już wówczas 600 tysięcy. W latach 80-tych rozpoczęto także działalność na rynkach Afryki i Bliskiego Wschodu. W latach 90-tych wprowadzono markę ANEW z innowacyjnym wówczas na rynku kwasem alfa-hydroksy AHA. W tym czasie w USA, Avon jako pierwsza firma kosmetyczna na świecie uruchomiła e-commerce czyli handel przez Internet.

W 2005 roku w USA otworzono Światowe Centrum Badań i Rozwoju dla spółek z grupy Avon. Celem centrum jest rozwój technologii w laboratoriach Avon, przewidywanie przyszłych trendów w kosmetologii, opracowywanie formuł nowych produktów oraz wspieranie strategii marketingowych. W 2008 roku Avon osiągnął ponad 10 mld dolarów sprzedaży, a w 2009 liczka Konsultantek wynosiła już ponad 6 milionów. W 2013 roku powstała platforma AVON łącząca w sieci Konsultantki i Klientki. Od tej pory zakupy kosmetyków Avon można (w końcu w Europie) robić również w Internecie. W grudniu 2014 roku w warszawskich Złotych Tarasach firma otworzyła swój pierwszy na świecie sklep stacjonarny.

W Polsce Avon działa jako cztery spółki:

  • Avon Cosmetics Polska Sp. z o.o. -> właścicielem jest Avon Cosmetics Ltd, która zajmuje się sprzedażą kosmetyków,
  • Avon Operations Polska Sp. z o.o. -> właścicielem jest Avon Cosmetics Ltd, fabryka kosmetyków w Garwolinie,
  • Avon Global Business Services Sp. z o.o. -> właścicielem jest Avon Cosmetics Ltd, centrum usług finansowych w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA),
  • Avon Distribution Polska Sp. z o.o. -> właścicielem jest Avon Cosmetics Polska Sp. z o.o., która zajmuje się dystrybucją kosmetyków.

Dziś Avon to jeden ze światowych liderów na rynku kosmetycznym. Podążając za światowymi trendami, firma na co dzień wychodzi również naprzeciw potrzebom kobiet, a co za tym idzie, angażuje się w programy charytatywne do nich skierowane (programy charytatywne ukierunkowane przede wszystkim na walkę z rakiem piersi oraz z przemocą domową).

W maju 2019 roku światowa grupa kosmetyczna Natura & Co ogłosiła zamiar przejęcia Avon Products Inc. Transakcja ma zostać sfinalizowana na początku 2020 roku. Po fuzji Natura & Co stanie się czwartą co do wielkości firmą kosmetyczną na świecie. Natura & Co posiada siedzibę w Sao Paulo (Brazylia) i jest światowym graczem na rynku kosmetyków do pielęgnacji ciała. Grupa jest obecna w 73 krajach na wszystkich kontynentach.

historia_logo_avon

Również w 2019 roku świat obiegła informacja na temat ponownego rebrandingu logo Avon. Jednak co ciekawe - zmiana identyfikacji dotyczy jedynie spółki Avon USA (New Avon LLC) działającej na terenie Stanów Zjednoczonych. Jak poinformowało biuro prasowe Avon Polska - globalna identyfikacja pozostaje bez zmian. AVON Products Inc. w tym także spółki Avon w Polsce, nie zostały objęte rebrandingiem.

W portfolio produktów Avon ma właściwie wszystkie kosmetyki, po jakie sięga współczesna kobieta – kosmetyki kolorowe, zapachy, produkty do pielęgnacji twarzy i ciała, szampony do włosów a także dodatki, takie jak biżuteria i akcesoria kosmetyczne.

Najważniejsze marki kosmetyków Avon to:

  • produkty do pielęgnacji twarzy: Anew, Solutions,
  • kosmetyki do ciała: Skin So Soft, Planet SPA, Solutions, Naturals, Senses,
  • kosmetyki do makijażu: Avon Color, Color Trend,
  • produkty do pielęgnacji włosów: Advance Techniques,
  • zapachy: Today Tomorrow Always, Celebre, Little Black, Pur Blanka, Lacroix Rouge czy Noir.

Na koniec warto zapytać jeszcze - czy Avon testuje na zwierzętach?

W 1989 roku Avon jako jedna z pierwszych firm kosmetycznych na świecie zakończyła oficjalnie testowanie swoich kosmetyków na zwierzętach. Dziś więc firma samodzielnie nie testuje swoich kosmetyków na zwierzętach i nie ma od lat własnych laboratoriów.

Jednak kosmetyki Avon są testowane na zwierzętach, ponieważ są dostępne m.in w Chińskiej Republice Ludowej gdzie, testowanie na zwierzętach kosmetyków importowanych i sprzedawanych w tym kraju jest prawnie wymagane. Avon wprowadzając kosmetyki na rynek chiński płaci lokalnym władzom za sprawdzenie ich bezpieczeństwa, czyli także za przetestowanie ich na zwierzętach. Firma w swoich oficjalnych oświadczeniach zapewnia że musi przestrzegać lokalnych przepisów i przedstawić produkty do dodatkowych testów jeśli są wymagane prawem. Dlatego też PETA umieściła nazwę Avon na liście firm, które przeprowadzają testy na zwierzętach.