pochodzenie: syntetyczne
Karbomer sodowy, który służy do zagęszczania i stabilizacji preparatów kosmetycznych. Reguluje lepkość kosmetyku.
Archiwum
Sodium Hydroxymethylglycinate
pochodzenie: syntetyczne
Jest przeciwbakteryjnym środkiem konserwującym. Uwalnia niewielką ilość formaldehydu, który jest kontrowersyjny.
Steareth-20
pochodzenie: syntetyczne
Niejonowa substancja powierzchniowo czynna – detergent, otrzymywany w wyniku reakcji tlenku etylenu i alkoholu stearylowego. Przypisany numer do danego związku świadczy o ilości jednostek (moli) tlenku etylenu w substancji, tak więc steareth-20 jest to alkohol stearylowy, do którego przyłączonych jest dwadzieścia jednostek tlenku etylenu. Im większa ilość moli tlenku etylenu w cząsteczce substancji tym zwiększa się jej hydrofilowość, a więc rozpuszczalność w wodzie.
To także emulgator, zagęstnik wspomagający powstanie emulsji. Wpływa na wzrost lepkości kosmetyku, poprawia pienienie.
Stearyl Alcohol
pochodzenie: syntetyczne
Składnik preparowany jest z kwasu stearynowego. Występuje w postaci ciała stałego. Nie jest rozpuszczalny w wodzie, za to rozpuszczalny w tłuszczach. Emolient filmotwórczy, który tworzy na powierzchni warstwę zapobiegającą odparowywaniu wilgoci. Ma właściwości gaszące pianę oraz poprawiające lepkość.
Sodium Cocoamphoacetate
pochodzenie: naturalne
Jest to mieszanina soli sodowych glicynianów kwasów tłuszczowych oleju kokosowego.
Amfoteryczna substancja powierzchniowo czynna, która współdziała z innymi detergentami i jest łatwo biodegradowalna. Może być stosowany dla bardzo wrażliwej skóry, nie powodując podrażnień ani zaczerwień, jednocześnie idealnie usuwa wszelkie zanieczyszczenia. Substancja pianotwórcza i stabilizująca pianę w kosmetykach myjących. Dodatek amfoterycznych substancji powierzchniowo czynnych w kosmetykach myjących powoduje łagodzenie ewentualnego działania drażniącego wywołanego przez anionowe substancje powierzchniowo czynne jak np. Sodium Laureth Sulfate.
Sodium Stearoyl Lactylate
pochodzenie: syntetyczne
Sól sodowa alkoholu stearylowego i kwasu mlekowego. Substancja powierzchniowo czynna. Łagodzi potencjalne działanie drażniące detergentów anionowych, wspomaga oczyszczanie skóry i włosów, ma właściwości oczyszczające i lekko złuszczające. W kosmetykach naturalnych znajduje zastosowanie jako zagęszczacz (zwiększa gęstość produktu), emulgator. Absorbuje wodę i ma zdolność stabilizowania całego produktu, przedłużając tym samym jego żywotność. Nietoksyczny biodegradowalny środek, często stosowany jako dodatek do żywności w pieczywie i deserach.
Sodium Lauroyl Glutamate
pochodzenie: syntetyczne
Łagodny niedrażniący, anionowy środek powierzchniowo czynny na bazie aminokwasów o doskonałych właściwościach pianotwórczych. Może być stosowany również do skóry wrażliwej lub dziecięcej. Składnik o właściwościach myjących, pianotwórczych, odżywczych i zmiękczających. Zapobiega elektryzowaniu włosów, a także łagodzi potencjalnie drażniące działanie silnych detergentów anionowych.
Sodium Sunflowerseed Amphoacetate
pochodzenie: różne
Biodegradowalny składnik uzyskiwany z oleju słonecznikowego. Bardzo miękki, nie powoduje podrażnień. Delikatnie myje i nawilża. Olej z nasion słonecznika jest bogaty w witaminę A i karotenoidy, które mają bardzo silne działanie przeciwutleniające i przeciwrodnikowe, które zapobiegają starzeniu się skóry.
Sodium Pyrophosphate
pochodzenie: syntetyczne
W kosmetykach składnik ten stosuje się jako środek buforujący, emulgator, środek zagęszczający konsystencje, regulujący pH kosmetyków, zapobiegający zbrylaniu. W pastach do zębów i niciach dentystycznych działa jako środek kontrolujący kamień nazębny, służący do usuwania wapnia i magnezu ze śliny, a tym samym zapobiega ich osadzaniu się na zębach. Działa przeciwpróchniczo i remineralizująco. Jest stosowany w komercyjnych płukankach dentystycznych, aby pomóc w redukcji płytki nazębnej.
Sodium Bicarbonate
pochodzenie: syntetyczne
Wodorowęglan sodu czyli popularna soda oczyszczona, substancja o szerokim zastosowaniu.
W kosmetykach reguluje pH, zmiękcza wodę i zwiększa rozpuszczalność innych związków, wykazuje korzystne działanie przeciwzapalne. Zmiękcza skórę, usuwa martwe komórki naskórka, rozświetla, oczyszcza skórę, zmniejsza widoczność zaskórników. Pochłania zapachy i wilgoć. Dodatkowo ma zdolność oczyszczania mocno zanieczyszczonych włosów Znajduje zastosowanie w produktach do higieny jamy ustnej, usuwa płytkę nazębną i bakterie próchnicze, wybiela zęby. Ma właściwości pianotwórcze i spulchniające, co jest wykorzystywane przy produkcji np. kul do kąpieli. Jako dodatek do żywności oznaczona numerem E500.