Riboflavin

pochodzenie: różne
Organiczny związek chemiczny, połączenie rybitolu i flawiny pochodzących z organizmów żywych, może być pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego lub może pochodzić z roślin zmodyfikowanych w kierunku wytwarzania ryboflawiny.
Bierze udział w procesach utleniania i redukcji, współdziała z witaminą A w prawidłowym funkcjonowaniu błon śluzowych, nabłonka naczyń krwionośnych i skóry, uczestniczy w przemianach aminokwasów i lipidów. Odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu narządu wzroku.
Bardzo korzystna dla skóry i paznokci. Składnik stosowany jest m.in. w preparatach do skóry trądzikowej, z łojotokowym zapaleniem skóry i trądzikiem różowatym. Poprawia koloryt skóry, wzmacnia naczynia krwionośne, likwiduje obrzęki, reguluje pracę gruczołów łojowych, przeciwdziała zmarszczkom, jest silnym antyoksydantem. Zapobiega wypadaniu włosów oraz łamliwości paznokci, wspomaga skleroproteiny w preparatach do pielęgnacji włosów i paznokci. Zastosowanie znajduje w wielu kosmetykach, także kremach i preparatach na okolice oczu, do higieny jamy ustnej oraz intymnej, także do męskiej pielęgnacji. Dodatkowo może pełnić funkcję naturalnego barwnika, ma żółty kolor, jest używany np. w produkcji farb do włosów.
Jest degradowana przez promieniowanie UV.

Retinyl Palmitate

pochodzenie: naturalne / organiczne
Witamina przeciwutleniająca powszechnie używana w leczeniu trądziku i innych chorób skóry. Stosowanie zewnętrzne pobudza tworzenie nowych komórek skóry i pomaga regulować wydzielanie łoju z gruczołu łojowego. Szczególnie korzystna dla suchej lub narażonej na promienie słoneczne skóry. Dzięki właściwościom łagodzącym, nawilżającym i przeciwutleniającym często stosowana jest w kremach przeciwsłonecznych. Również używana jako środek konserwujący w produkcji kosmetyków naturalnych.
Ma działanie naprawcze, przeciwstarzeniowe, odpowiada za wytwarzanie kolagenu. Stymuluje odnowę naskórka i poprawia jego strukturę, wygładza zmarszczki, przywraca skórze elastyczność i rozjaśnia przebarwienia. Palmitynian retinylu to ester witaminy A – najtańsza i najsłabiej działająca na skórę forma witaminy A.