Polyacrylate Crosspolymer-6

pochodzenie: syntetyczne
Jest to składnik pomocniczy, który pomaga zagęszczać formuły i tworzyć odpowiednią konsystencję produktu. Wspomaga proces emulgowania oraz poprawia stabilność i trwałość emulsji. Dzięki niemu kosmetyk dobrze się rozprowadza na skórze dając aksamitne uczucie.

Palmitamide MEA

pochodzenie: syntetyczne
Palmitamide MEA oznaczany również jako PEA to amid kwasu palmitynowego. Jest to substancja, która posiada właściwości hamujące rozwój wolnych rodników, odpowiedzialnych za starzenie się skóry. Jest też antystatykiem i regulatorem lepkości kosmetyku.

Pantolactone

pochodzenie: syntetyczne
Humektant, zapobiega wysychaniu kosmetyku. Ponadto składnik zapobiega utracie wody w naskórku przez co działa pośrednio nawilżająco.

Phyto Steryl Canolate

pochodzenie: różne
Jest to ester fitosterolu i kwasów tłuszczowych pochodzących z oleju rzepakowego. Według EWG uznawany za bezpieczny.

Pentaerythrityl Tetrabehenate

pochodzenie: syntetyczne
Składnik ten jest emolientem, który tworzy na powierzchni skóry i włosów warstwę okluzyjna zapobiegającą nadmiernemu parowaniu wody z tych powierzchni. Stosowany także jako lepiszcze – substancja wiążąca składniki kosmetyków.

Polyacrylate-13

pochodzenie: syntetyczne
Substancja, która wpływa na konsystencję produktu i plastyczność sztyftów. Zagęszcza i ma właściwości emulgujące. Ułatwia rozprowadzenie kosmetyku na skórze.

Polyquaternium-37

pochodzenie: syntetyczne
Składnik antystatyczny – zapobiega elektryzowaniu.
Polimer z grupy poliamfolitów o dużej kompatybilności z aninonowymi i amfoterycznymi surfaktantami. Idealny do kosmetyków myjących, ma własności łagodzące, wygładza, nawilża skórę.
Istnieje cała rodzina substancji o nazwie Polyquaternium a ich numery przypisane są w porządku, w którym zostały zarejestrowany, zamiast ze względu na ich strukturę chemiczną.

PEG-75 Stearate

pochodzenie: syntetyczne
Substancja powierzchniowo czynna oraz emulgator, który poprawia konsystencję produktu. Stearynian PEG-75 jest estrem glikolu polietylenowego i kwasu stearynowego.

Polyisobutene

pochodzenie: syntetyczne
Polimer izobutylenu otrzymany z oleju naftowego. Działa jako środek zagęszczający i błonotwórczy i nie wnika w skórę ze względu na swój duży rozmiar cząsteczkowy. Ma właściwości zmiękczające i zapobiega utracie wody. Składnik konsystencjotwórczy, który zwiększa lepkość kosmetyków, utrzymuje konsystencję w formie plastycznej masy. Wykorzystywany do formowania szminek, w produkcji cieni do powiek, podkładów i kosmetyków pielęgnacyjnych.