Glyceryl Stearate & PEG-100 Stearate

pochodzenie: syntetyczne
Składnik jest połączeniem dwóch substancji emulgujących (i stabilizujących emulsję). Stearynian glicerolu jest stałym i woskowym związkiem. Powstaje w wyniku reakcji gliceryny z kwasem stearynowym. Stearynian PEG-100 jest białawym, stałym estrem glikolu polietylenowego i kwasu stearynowego. Właściwości powierzchniowo czynne stearynianu glicerolu i stearynianu PEG-100 pozwalają na mieszanie się oleju i wody. Efekt stabilizujący tych dwóch składników oznacza, że produkt pozostaje zmieszany i nie rozdziela się. Ten połączony emulgator tworzy barierę ochronną na powierzchni skóry, znacznie wspierając zatrzymywanie wilgoci.

Calcium Glycerophosphate

pochodzenie: naturalne
Minerał molekularny zbudowany z wapnia, fosforu i gliceryny. Składnik wykorzystywany w produkcji past i płynów do higieny zębów i jamy ustnej. Dzięki zdolnościom do buforowania odczynu kwasowo-zasadowego w obrębie jamy ustnej, ogranicza rozwój płytki nazębnej. Wzmacnia zęby poprzez mineralizację oraz zapobiega przebarwieniom zębów.

Glutamic Acid

pochodzenie: naturalne
Organiczny związek chemiczny z grupy aminokwasów o charakterze kwasowym. Dla człowieka jest aminokwasem endogennym, czyli takim który organizm może syntetyzować samodzielnie. Kwas glutaminowy ma dwie odrębne formy: kwas L-glutaminowy i kwas D-glutaminowy.
Jego ważną funkcją jest działanie jako neuroprzekaźnik w ludzkim ciele, co oznacza, że pomaga on układowi nerwowemu działać poprawnie. W kosmetykach jest środkiem nawilżającym oraz wpływa na naprawę bariery skórnej. Poza tym kwas glutaminowy może być również stosowany jako regulator pH.

Glycolic Acid

pochodzenie: różne
Kwas glikolowy jest kwasem AHA, który łatwo i głęboko wnika w skórę. Poprawia wygląd skóry, zmniejsza zmarszczki oraz trądzik, złuszcza martwy naskórek.
W tradycyjnych kosmetykach jego stężenie wynosi z reguły od 5-10%. W stężeniu 10-20% wykazuje działanie złuszczające, przyspiesza proces odnowy komórkowej, stymuluje syntezę kolagenu w skórze, przez co wzrasta jej nawilżenie i napięcie, opóźnia proces starzenia. Wygładza zmarszczki, wyrównuje koloryt, pomaga w likwidowaniu zapalenia mieszkowego, zmniejsza problemy trądzikowe, łojotok i przebarwienia oraz drobne blizny.
Wyższe stężenia od 15-30% znajdują się w preparatach dla gabinetów kosmetycznych i specjalistycznych, a najwyższe od 30-70% znajdują zastosowanie w gabinetach lekarskich, gdzie stosuje się je w formie peelingów medycznych pod nadzorem specjalisty, aby zapobiec poparzeniu skóry. Wysokie stężenia stosuje się w przypadku skór bardzo problematycznych, np. z głębokimi bliznami i zmarszczkami czy rozstępami.
Działa drażniąco, więc jego stężenie musi być kontrolowane. Nie jest zalecany kobietom w ciąży i karmiącym piersią.

Glycereth-2 Cocoate

pochodzenie: naturalne
Otrzymywany z oleju kokosowego i gliceryny. Jest wielofunkcyjnym i wszechstronnym, niejonowym, łagodnym surfaktantem mającym zastosowanie w pielęgnacji włosów i ciała. Jest doskonałym zagęstnikiem i czynnikiem pianotwórczym (zapewnia bardziej kremową pianę) w preparatach myjących ze spłukiwaniem. Jednocześnie, ze względu na swoją estrową naturę, poprawia kondycję włosów i skóry. Będąc pochodną gliceryny, dodatkowo ma bardzo dobre właściwości nawilżające skórę.

Glyceryl Linoleate

pochodzenie: naturalne / organiczne
Monogliceryd kwasu linolenowego (kwasu tłuszczowego pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego). Ester gliceryny i kwasu linolenowego. Naturalna forma witaminy F. Substancja nierozpuszczalna w wodzie. Składnik wykorzystywany jest w produkcji kosmetyków do tworzenia emulsji i emulsji myjących. Łagodzi drażniące działanie anionowych detergentów, poprawia właściwości aplikacyjne kosmetyków i chroni skórę przed przesuszeniem podczas mycia. Ponadto ma działanie odżywcze, natłuszczające i kojące. Tworzy na powierzchni skóry barierę ochronną, która zapobiega odparowywaniu wilgoci. Składnik polecany zwłaszcza w kosmetykach do skóry suchej, spierzchniętej, pękającej i szorstkiej. Ma działanie zmiękczające, odpowiedni także do suchych włosów.
Witamina F to umowna nazwa dla grupy nienasyconych kwasów tłuszczowych. W jego skład wchodzą: kwas linolenowy, kwas linolowy, kwas arachidowy.

Glycol Stearate

pochodzenie: syntetyczne
Ester kwasu stearynowego i glikolu etylenowego. Substancja stosowana w kremach nawilżających, balsamach, antyperspirantach, kremach do opalania. Emulgator – łączy fazę wodną i fazę olejową.

Glyceryl Glucoside

pochodzenie: różne
Wykazuje właściwości rewitalizujące i naprawcze. Wpływa na poprawę elastyczności i gładkości skóry. Humektant i substancja utrzymująca wilgoć w skórze.
Glukozyd glicerolu jest naturalną pochodną glicerolu występującą w napojach alkoholowych. Ostatnio został uznany jako alternatywa dla glicerolu w produktach kosmetycznych. Jednak bezpieczeństwo korzystania jest nadal niejasne.

Glyceryl Stearate Citrate

pochodzenie: roślinne
Środek zapachowy i zmiękczający skórę. W kosmetykach pełni funkcję stabilizatora. Składnik emulgujący, najczęściej stosowany do produkcji emulsji i mieszanek zawierających wysoką zawartość tłuszczy, powyżej 50%. Ma działanie kondycjonujące skórę suchą oraz włosy, zmiękcza i wygładza, nadaje się do kosmetyków tłustszych, kremów na noc. Wspomaga utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry i włosów.