Ethyl Hexanediol

pochodzenie: syntetyczne
Syntetyczny, lepki alkohol, który działa jako rozpuszczalnik, może być również składnikiem zapachowym, a także regulatorem konsystencji w emulsji.
Może być stosowany w stężeniach do 5%. Najczęściej stosowany w produktach do pielęgnacji włosów i środkach czyszczących. Co ciekawe, w większym stężeniu jest czasem stosowany jako środek odstraszający owady.

Epigallocatechin Gallate

pochodzenie: naturalne
Galusan epigallokatechiny jest estrem epigallokatechiny i kwasu galusowego i jest rodzajem katechiny. Związek z grupy flawonoidów. Występuje w wysokiej zawartości w suszonych liściach zielonej herbaty (7380 mg na 100 g), białej herbaty (4245 mg na 100 g), a w mniejszych ilościach czarnej herbaty (936 mg na 100 g). Jest silnym przeciwutleniaczem, 100 razy silniejszym niż witamina C, przez co zwalcza szkodliwy nadmiar wolnych rodników.
Na powierzchni skóry wytwarzają warstwę ochronną łagodząc stany zapalne. Stosowany zewnętrznie łagodzi uczucie pieczenia, swędzenia. W przypadku stosowania zewnętrznie na skórę głowy, może zapobiegać łysieniu i stymulować wzrost włosów. W pastach do zębów zapobiega zapaleniu dziąseł.

Ethylhexyl Palmitate

pochodzenie: syntetyczne
Palmitynian etyloheksylu jest stosowany w kompozycjach kosmetycznych jako emolient tzw. tłusty. Zastosowany w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów tworzy na powierzchni warstwę okluzyjną (film), która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni (jest to pośrednie działanie nawilżające), przez co kondycjonuje, czyli zmiękcza i wygładza skórę i włosy. Poprawia właściwości aplikacyjne kosmetyku, jednak jeśli jest stosowany na skórę w stanie czystym, może być komedogenny, czyli sprzyjać powstawaniu zaskórników.

Ethoxydiglycol

pochodzenie: syntetyczne
Składnik pełni funkcję rozpuszczalnika substancji zapachowych oraz aktywnych. Wspomaga przenikanie składników w głąb skóry, obniża lepkość i zapobiega wysychaniu kosmetyków, wiąże wodę, działa nawilżająco na skórę i włosy.
Składnik potencjalnie drażniący, może być też toksyczny po połknięciu, jak i po przedostaniu się do krwi przez skórę, jest stosowany także w kosmetykach do higieny jamy ustnej. Istnieje ryzyko zatrucia i nie należy go nakładać na uszkodzoną skórę i okolice oczu.
Dozwolony do stogowania z ograniczeniami. Maksymalne stężenie w preparacie:
• w utleniających produktach do farbowania włosów 7%
• w nieutleniających produktach do farbowania włosów 5%
• w produktach spłukiwanych innych niż produkty do farbowania włosów 10%
• w pozostałych produktach kosmetycznych innych niż w aerozolu 2,6%
• w następujących produktach w aerozolu: czyste kompozycje zapachowe, produkty do włosów w aerozolu, antyperspiranty i dezodoranty 2.6%

Ethylene/Octene copolymer (and) Ethylene/Sodium acrylate copolymer

pochodzenie: syntetyczne
Niekationowy polimer o działaniu kondycjonującym, który zmniejsza uszkodzenia struktury włosów i znajduje szerokie zastosowanie dla produktów przeznaczonych do pielęgnacji włosów. Surowiec ten swym działaniu zbliżony jest do właściwości silikonów.
Polimer ten przyczynia się do zwiększenia objętości włosów, wygładza ich powierzchnie, ułatwia rozczesywanie, nadaje blask i uczucie gładkości.

Ethylhexyl Stearate

pochodzenie: roślinne
Emulgator o właściwościach nawilżających, natłuszczających, zmiękczających i wygładzających. Wpływa na konsystencję kosmetyku. Składnik filmotwórzczy, zapobiega nadmiernemu wyparowaniu wody z powierzchni skóry.
Nadaje konsystencję kosmetykom i poprawia właściwości aplikacyjne. Stosowany we wszelkiego rodzaju produktach, zapobiega kruszeniu sztyftów, a w środkach myjących natłuszczając odbudowuje barierę lipidową skóry usuniętą przez zawarty w kosmetyku silny detergent.

Esculin

pochodzenie: naturalne – roślinne
Organiczny związek chemiczny, glikozyd kumarynowy naturalnie występujący głównie w korze oraz nasionach kasztanowca. Eskulina wykazuje niebieską fluorescencję pod wpływem światła ultrafioletowego.
Składnik działa przeciwutleniająco i tonizująco, zapobiega starzeniu skóry, chroni skórę oraz kosmetyki przed promieniowaniem słonecznym, wzmacnia naczynia krwionośne, uszczelnia, poprawia mikrokrążenie skóry, stosowany jest jako lek na hemoroidy i żylaki. Zmniejsza opuchlizny i przeciwdziała oraz wspomaga redukcję cellulitu. Wzmacnia cebulki włosowe, pobudza je do wzrostu. Wspomaga inne substancje aktywne, przedłuża ich działanie. Jest również pochłaniaczem promieni słonecznych i może być wykorzystywany w kosmetykach z filtrami, jako substancja pomocnicza.

Ethylparaben

pochodzenie: syntetyczne
Substancja konserwująca, która uniemożliwia rozwój i przetrwanie mikroorganizmów w czasie przechowywania produktu.
Składnik dozwolony do stosowania w kosmetykach w ograniczonym stężeniu. Znajduje się na liście substancji konserwujących dozwolonych do stosowania z ograniczeniami w produktach kosmetycznych. Może być stosowany we wszystkich kosmetykach. Jego dopuszczalne maksymalne stężenie:
– w gotowym produkcie to 0,4 % (w przeliczeniu na kwas hydroksybenzoesowy), jeśli stosowany jest pojedynczy ester
– 0,8 % (w przeliczeniu na kwas hydroksybenzoesowy) jeśli stosowana jest mieszanina kilku estrów.
Etyloparaben jest jednym z najlepiej przebadanych konserwantów. Stosowany jest m.in. w kosmetykach, żywności i lekach.

Eugenol

pochodzenie: naturalne-roślinne
Jest związkiem zapachowym występującym w cynamonie i goździkach. Goździki zawierają do 15% eugenolu. Eugenol posiada charakterystyczny zapach goździków.
Posiada właściwości antyseptyczne (odkażające) i znieczulające. Eugenol wykazuje także działanie przeciwbólowe.
Eugenol ma działanie pobudzające. W teście Draizego u królika wywołuje silne podrażnienie skóry. Stężenia stosowane w dentystyce i przemyśle perfumeryjnym są wielokrotnie niższe od jego progu szkodliwości. Eugenol nie jest zbyt toksyczny, ponieważ toksyczna dawka tego związku wynosi kilka gramów na kg masy ciała, co odpowiada jednorazowemu spożyciu prawie 100 g goździków.
Obecność substancji musi być uwzględniona w wykazie składników (INCI), gdy jej stężenie przekracza:
• 0,001 % w produkcie niespłukiwanym
• 0,01 % w produkcie spłukiwanym
Znajduje się na liście 26 potencjalnych alergenów.

Ethylhexyl Methoxycinnamate

pochodzenie: chemiczne
Filtr UV pochodzenia chemicznego chroniący skórę przed promieniowaniem UVB.
Absorbuje promieniowanie UV, dzięki czemu chroni kosmetyk przed pogarszaniem się jego jakości pod wpływem światła.
Substancja niestabilna chemicznie, wrażliwa na światło, metale i wysokie temperatury. Rozpuszczalna w alkoholu, tłuszczach i glikolu propylenowym, nierozpuszczalna w wodzie.
W UE dozwolony w stężeniu 10%. Jest filtrem przenikającym przez skórę do krwiobiegu. Może wpływać na gospodarkę hormonalną. Ponadto może działać drażniąco na skórę, łatwo ulega oksydacji w kontakcie z różnymi materiałami, dlatego w formułach kosmetycznych stosuje się różne składniki pomocnicze, przeciwutleniacze, osłonowe i stabilizujące.