Cassia Hydroxypropyltrimonium Chloride

pochodzenie: naturalne
Naturalna, bezpieczna dla środowiska substancja uzyskana z nasion kasji (Cassia Obovata to roślina pochodząca z Indii i używana tam jako naturalna odżywka do włosów).
Składnik ma mocne działanie odżywiające i kondycjonujące zarówno dla skóry głowy jak i włosów. Poprawia kondycję włosów i ułatwia rozczesywanie (włosy mokre lub suche). Działa antybakteryjnie i antygrzybiczo na skórę głowy. Nie powoduje podrażnień.

Cetearyl Olivate

pochodzenie: naturalne
Naturalny łagodny emulgator, otrzymany z alkoholu cetearylowego i kwasów tłuszczowych z oliwy z oliwek. Oleisty wosk o właściwościach nawilżających. Pomaga zmiękczyć skórę i włosy oraz nadaje produktom gładki i wygląd.

C10-C18 Triglyceride

pochodzenie: syntetyczne
Syntetyczny składnik, który działa jako środek zmiękczający skórę i emolient.

Ceteareth-25

pochodzenie: różne
Niejonowa substancja powierzchniowo czynna. Emulgator umożliwiający powstanie emulsji oraz substancja pianotwórcza, stabilizująca i poprawiająca jakość piany. Efektywny emolient i środek kondycjonujący w kosmetykach do mycia i pielęgnacji skóry i włosów.

Ceteareth-12

pochodzenie: syntetyczne
Składnik myjący i pianotwórczy. Pełni funkcje emulgatora „olej w wodzie”. Wpływa na konsystencję kosmetyku, ułatwia utworzenie emulsji.
Nie należy go stosować na uszkodzoną skórę, ponieważ pojawiły się doniesienia, że składniki PEG stosowane na uszkodzoną skórę prowadzą do uszkodzeń w organizmie.

Capsaicin

pochodzenie: naturalne
Kapsaicyna jest aktywnym składnikiem pozyskiwanym z różnych gatunków rośliny Capsicum czyli papryki. Kapsaicyna wyizolowana z tej rośliny ma różne zastosowania medyczne, farmaceutyczne oraz komsetyczne. Jest stosowana przez przemysł farmaceutyczny do wyrobu leków przeciwbólowych. Zewnętrznie jako środek rozgrzewający stawy i mięśnie. Przejawia właściwości drażniące i przeciwbólowe. Kapsaicyna jest doskonałym promotorem przejścia przezskórnego – jest termogenikiem. Składnik wpływa na zmniejszenie masy ciała – poprzez metabolizm tkanki tłuszczowej. W kremach i żelach antycellulitowych kapsaicyna wpływa na rozgrzanie danej części ciała, dzięki czemu dochodzi do przyspieszenia krążenia krwi i utleniania naczyń krwionośnych oraz lepszego działania substancji aktywnych. Kapsaicyna już w ilości 0,01% znacząco zwiększa przenikanie substancji aktywnych zawartych w preparatach kosmetycznych. Powoduje to aktywację procesu spalania komórek tłuszczowych, a w rezultacie – ujędrnienie i uelastycznienie skóry.
Inne zastosowanie dotyczy działania odstraszającego w wyniku podrażnienia. Jest wykorzystywana np. jako składnika gazu pieprzowego stosowanego przy pacyfikacjach ulicznych demonstracji.

Colloidal Silver

pochodzenie: mineralne
Srebro koloidalne jest zawiesiną drobnych cząstek srebra w cieczy. Nie jest to związek chemiczny, który zawiera w sobie srebro, ale czyste srebro metaliczne zawieszone w wodzie. Określenie „koloidalne” jest synonimem nanocząstek, które są cząstkami o specjalnej wielkości. Ponieważ cząsteczki są małe, są w stanie łatwo wniknąć w skórę. Srebro jest metalem ciężkim, który jest śmiertelny dla drobnoustrojów. Składnik jest znany z silnych właściwości antybakteryjnych, przeciwzapalnych i bakteriobójczych. Jony tego motelu tworzą na powierzchni skóry powłokę, która jest nieprzenikalna dla wirusów oraz bakterii. Ponadto, srebro wspomaga odbudową tkanek miękkich i poprawia odporność całego organizmu.

Caprylhydroxamic Acid

pochodzenie: naturalne
Kwas kaprylohydroksamowy jest aminokwasem pochodzącym z oleju kokosowego. Składnik jest delikatnym konserwantem i środkiem przeciwgrzybiczym o szerokim spektrum działania. Stosowany jako substytut parabenów, okazał się odpowiednim zamiennikiem tradycyjnych konserwantów i działa dobrze z innymi składnikami znajdującymi się w produktach kosmetycznych. Jest także środkiem chelatującym jony żelaza.

Cocoglycerides

pochodzenie: naturalne
Naturalny emolient, pozyskiwany z oleju kokosowego. Umożliwia łatwe rozprowadzanie kosmetyków na skórze, pozostawiając ją miękką i aksamitną. Chroni naturalną barierę hydrolipidową. Tworzy na skórze i włosach ochronny, zmiękczający film o silnym działaniu odżywczym. Zapobiega odparowywaniu wilgoci i chroni przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak wiatr, niskie temperatury czy klimatyzowane pomieszczenia.

Cetearyl Glucoside

pochodzenie: naturalne
Niejonowa substancja powierzchniowo czynna pochodzenia roślinnego, biodegradowalna – bezpieczna dla środowiska i bardzo łagodna dla skóry i błon śluzowych. Otrzymywana w procesie kondensacji alkoholu cetearylowego i glukozy. Zmniejsza ewentualne działanie drażniące innych substancji powierzchniowo czynnych (anionowych). Zastosowanie znajduje jako emulgator do tworzenia formuł emulsyjnych, a także tworzy na skórze i włosach aksamitną w dotyku powłokę. Odżywia i zapobiega przesuszeniom. Poprawia też konsystencję emulsji, nadaje poślizg.