CI 75130

pochodzenie: różne
Żółto-pomarańczowy barwnik kosmetyczny. Prowitamina witaminy A, pozyskiwana jest głównie syntetycznie, ale także z roślin- owoców, warzyw, alg morskich. Składnik neutralizuje wolne rodniki, jest silnym przeciwutleniaczem, zapobiega starzeniu skóry, działa wzmacniająco na układ odpornościowy skóry, pomaga chronić ją przed zgubnym działaniem słońca, poprawia koloryt skóry.
Zastosowana w preparatach kosmetycznych pełni funkcję silnego antyoksydanta, który usuwa wolne rodniki oraz jako naturalny barwnik, np. w produktach samoopalających. Przy długotrwałym i regularnym stosowaniu, witamina A przyczynia się również do zwiększenia produkcji kolagenu i elastyny (odpowiedzialnych za jędrność skóry).
Składnik niezalecany kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Stosowany także jako barwnik spożywczy, ma numer E 160a.

CI 75125

pochodzenie: naturalne
Intensywnie czerwony barwnik pochodzenia naturalnego. Występuje w wielu żółtych, pomarańczowych i czerwonych owocach i warzywach, np. w pomidorach, czerwonym grejpfrucie, suszonych morelach, gujawie, melonie, arbuzie czy owocach dzikiej róży.
Zawiera karotenoidy – głównie Y-karoten (psi-karoten) – posiadające silne właściwości antyoksydacyjne. Psi-karoten jest trzy razy bardziej aktywny niż powszechnie znany ß – karoten (beta-karoten) i posiada wielokrotnie silniejsze działanie antyoksydacyjne od witaminy E i C.
Chroni skórę przed przyśpieszonym starzeniem się spowodowanym nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne oraz działaniem wolnych rodników.
Bezpieczny dodatek do żywności o numerze E 160d W przemyśle kosmetycznym wykorzystywany jest w kremach do opalania, kremach odmładzających i regenerujących.

CI 42053

pochodzenie: syntetyczne
Syntetyczny zielony barwnik kosmetyczny. Fast Green jest zalecany jako zamiennik jasnozielonego SF żółtawego, ponieważ jego kolor jest bardziej olśniewający i mniej prawdopodobne, że zniknie.
Stwierdzono, że substancja ta ma działanie rakotwórcze u zwierząt doświadczalnych, a także działanie mutagenne zarówno u zwierząt doświadczalnych, jak i ludzi. Ponadto grozi podrażnieniem oczu, skóry, przewodu pokarmowego i dróg oddechowych w postaci nierozcieńczonej.
Jako dodatek do żywności występuje pod numerem E143. Fast Green FCF jest słabo wchłaniany przez jelita. Jego stosowanie jako barwnika spożywczego jest zabronione w Unii Europejskiej i niektórych innych krajach. W Stanach Zjednoczonych Fast Green FCF jest jednak używany jako dodatek żywnościowy.

Anthocyanins

pochodzenie: naturalne
Antocyjany to związki występujące w roślinach, między innymi w wielu warzywach i owocach.
Antocyjany należą do polifenolowych związków organicznych – flawonoidów, które aktywnie oddziałują na ludzki organizm. Jest to rodzaj barwników, które nadają roślinie kolor od różowego po niebieski, zależnie od pH, w którym występują (w środowisku kwaśnym czerwony, a w zasadowym – fioletowy i niebieski). Wyróżnia się trzy główne typy tego rodzaju barwników, a mianowicie są to – pelargonidyna, cyjanidyna oraz delfinidyna. Rozpuszczalny w wodzie, naturalny barwnik, który daje czerwono-fioletowe odcienie. Jako dodatek do żywności oznaczone jako E163.

CI 77947

pochodzenie: roślinne – otrzymywany z owoców (orzechów) afrykańskiego drzewa Vitellaria paradoxa (masłosz Parka)
Naturalny tłuszcz o barwie żółtej lub w kolorze kości słoniowej.
Surowe masło shea ma wygląd zielono-żółtawy, masa ta jest miękka, ciągnąca, o typowym nieprzyjemnym zapachu, dlatego też w takiej formie jest nie do użycia. Do celów kosmetycznych używane jest masło shea w postaci rafinowanej, które ma wygląd biały lub delikatnie żółtawy, lekko uziarniony.
Posiada właściwości odżywcze i regenerujące, chroni przed promieniowaniem UV.
Masło Shea bogate jest w naturalną alantoinę, witaminę E, prowitaminę A. Ma właściwości wygładzające, natłuszczające, nawilżające, sprawia, ze skóra jest elastyczna, miękka i gładka. Znajduje zastosowanie w emulsjach wszelkiego rodzaju, balsamach, maściach przy suchej, wrażliwej, dojrzałej skórze, do kremów ochronnych, przy chorobach skóry jak np. łuszczyca. Jako czysty produkt można używać do pielęgnacji suchych, łamliwych, kruchych włosów.

CI 77499

pochodzenie: mineralne
Barwnik o czarnym kolorze. Tlenek żelaza stosowany jest w kosmetykach mineralnych. Posiada właściwości regenerujące i nawilżające.

CI 77288

pochodzenie: mineralne
Inaczej zieleń chromowa. Posiada zielony kolor. Matowy pigment mineralny stosowany w pudrach, podkładach, korektorach, cieniach do powiek.

CI 75120

pochodzenie: naturalne
Naturalny, pomarańczowoczerwony barwnik terpenowy. Jest to ekstrakt otrzymywany z nasion krzewu Arnoty właściwej, nazywanej również annato. Jako substancja barwiąca stosowana m.in. w pastach do zębów. Jako dodatek do żywności występuje pod numerem E160b.

CI 74160

pochodzenie: chemiczne
Barwnik który, nadaje kosmetykom niebieskie zabarwienie. Barwnik stosowany często w pastach do zębów. Zgodnie z Polskimi przepisami zabroniony jest stosowana jako substancja w produktach do farbowania włosów. Związek nie ulega biodegradacji, ale nie jest toksyczny dla ryb lub roślin.

CI 28440

pochodzenie: syntetyczne
Barwnik dwuazowy, ma postać czarnego proszku lub drobnego granulatu, jego roztwór w wodzie ma granatowo-fioletowe zabarwienie.
Ponieważ jest to barwnik azowy, może wywoływać nietolerancję u ludzi z nadwrażliwością na salicylany. Dodatkowo uwalnia on histaminę, zatem wzmacnia objawy astmy. Przy występowaniu z benzoesanem powoduje nadczynność u dzieci. W jelitach, może być przekształcony przez bakterie do prawdopodobnie niebezpiecznych składników, stąd wynika raczej niskie ADI i ograniczenie jego zastosowania. Negatywnie wpływa na nerki. Może wywoływać typowe dla barwników azowych działanie niepożądane. W jelitach, może być przekształcony przez bakterie do prawdopodobnie niebezpiecznych składników. Jest to jeden ze szkodliwszych barwników stosowanych w żywności. Kolorant dopuszczony do stosowania we wszystkich kosmetykach na terenie UE.
Zakazany jako dodatek do żywności w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Finlandii, Japonii i Norwegii, a także zabroniony do stosowania w kosmetykach w USA.
W przemyśle spożywczym używana do barwienia ciast w proszku z czarną porzeczką, jogurtów (zwłaszcza pitnych), ajerkoniaku, sosu brązowego oraz kawioru.