pochodzenie: różne
Składnik o działaniu emulgującym, stosowany najczęściej w produktach do pielęgnacji włosów. Ułatwia rozczesywanie, wygładza i zapobiega elektryzowaniu się włosów. Jest środkiem kondycjonującym.
Archiwum
Babassu Oil Polyglyceryl-4 Esters
pochodzenie: naturalne
Emolient pochodzący z oleju babassu. Zmiękcza i ma właściwości pianotwórcze w preparatach oczyszczających oraz dobre powinowactwo skóry. Stosowany w szamponach i innych preparatach czyszczących, aby zrównoważyć działanie innych środków powierzchniowo czynnych.
Blue Clay
pochodzenie: mineralne
Glinka niebieska, nazywana jest też glinką błękitną lub bentonitową ze względu na jego wysoką zawartość. Glinka niebieska zawdzięcza swój kolor minerałom. Bogata jest w cenne pierwiastki, przede wszystkim: krzem, wapń, magnez, cynk, miedź.
Ma szerokie spektrum zastosowań, wśród których najważniejsze to pielęgnacja cery tłustej, skłonnej do wyprysków, skóry trądzikowej, łojotokowej, z egzemą lub łuszczycą. Działa wygładzająco na skórę i rozjaśnia przebarwienia, odżywia. Można nią również barwić kosmetyki mineralne.
Ten rodzaj glinki ma szczególne właściwości absorbujące – wchłania nadmiar sebum, nieczystości, obumarłe komórki naskórka, przy okazji mineralizując skórę. Działa nie tylko powierzchniowo, ale wnika głęboko w skórę, dzięki czemu poprawia krążenie i odżywia tkanki, sprzyja regeneracji komórek naskórka i wygładzaniu zmarszczek, a także redukuje cellulit. W kosmetykach powoduje efekt matowienia, pielęgnuje oraz wzbogaca je w mikroelementy i sole mineralne.
Możemy spotkać się z glinkami niebieskimi pochodzącymi z różnych miejsc na świecie, jak np. błękitna glinka bajkalska, niebieska glinka kambryjska czy francuska niebieska glinka – French Blue Clay. Najwięcej wydobywa się jej w Rosji lub na Ukrainie. Błękitna glinka krymska z reguły pochodzi z kopalni w rejonie Bakczysaraju, z głębin jeziora Ostrownoje na Syberii albo z ekologicznie czystych rejonów wzgórza Waładaj.
Behenic Acid
pochodzenie: naturalne
Kwas dokozanowy pozyskiwany najczęściej z oleju z orzeszków ziemnych, może też pochodzić z wosku pszczelego. Emolient tłusty, tworzy na powierzchni ochronny, natłuszczający, zmiękczający i odżywczy film, nadaje połysk, wygładza, zapobiega odparowywaniu wilgoci z powierzchni. Ma również właściwości myjące. Używany w kosmetykach pielęgnacyjnych i myjących do włosów i skóry oraz w sztyftach. Odżywkom do włosów nadaje właściwości wygładzające.
Butylparaben
pochodzenie: syntetyczne
Składnik konserwuje, zapobiega gnieżdżeniu i namnażaniu drobnoustrojów w kosmetykach.
Może wywołać ciężkie, kontaktowe zapalenie skóry. Jest sklasyfikowany jako potencjalny, niebezpieczny alergen i substancja toksyczna. Składnik nie jest zalecany w kosmetykach dla dzieci, kobiet w ciąży, w produktach do pielęgnacji i makijażu ust, do higieny jamy ustnej, na okolice oczu i nie należy go nakładać na uszkodzoną skórę. Zabroniony w kosmetykach niespłukiwanych na okolice pieluszkowe dla dzieci poniżej trzeciego roku życia. Osoby z problemami skórnymi, np. z trądzikiem różowatym, AZS, skórą wrażliwą, powinny uważać na ten składnik. Składnik prawdopodobnie odkłada się w tkankach i może przyczyniać się do powstawania nowotworów. Substancję wykrywano w guzach nowotworowych piersi u kobiet. Po tych doniesieniach w 2004 roku postanowiono gruntownie ją przebadać i cyklicznie zmniejszane są dopuszczalne stężenia tej substancji w kosmetykach.
Składnik dozwolony do stosowania w kosmetykach w ograniczonym stężeniu, dopuszczalne maksymalne stężenie w gotowym produkcie to
– 0,14 % w przeliczeniu na kwas hydroksybenzoesowy, jeśli stosowany jest jeden ester – np. tylko Butylparaben
– 0,8 % w przeliczeniu na kwas hydroksybenzoesowy – jeśli stosowana jest mieszanina parabenów
Bisabolol
pochodzenie: naturalne
Naturalny składnik występujący w olejku eterycznym z rumianku lekarskiego. Bisabolol stosowany jest w kosmetykach do skóry wrażliwej, alergicznej, naczyniowej.
Wykazuje właściwości kojące, łagodzące podrażnienia i zaczerwienienia skóry, niweluje oznaki alergii, łagodzi podrażnienia wywołane stosowaniem detergentów, bądź innych środków drażniących i toksycznych. Wspomaga penetrację substancji aktywnych zawartych w kosmetyku, a ponadto wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwzapalne.
Bisabolol posiada szerokie spektrum działania, o czym świadczy nie tylko łagodzenie podrażnień, ale również skuteczność w walce z łojotokiem, łuszczycą i trądzikiem. Substancja ta przyspiesza gojenie się ran.
Stosowany jest jako składnik preparatów po goleniu, produktów pielęgnacyjnych dla dzieci i niemowląt, oraz dla cer suchych, wrażliwych, alergicznych, naczynkowych. Bisabolol nie jest substancją uczulającą.
Babassu Oil Glycereth-8 Esters
pochodzenie: naturalne
Składnik ten to rozpuszczalny w wodzie emolient otrzymywany z oleju babassu. Pozwala na włączenie Babssu Oil (Orbignya Oleifera) do formulacji. Zmiękcza i ma właściwości pianotwórcze w preparatach oczyszczających oraz dobre powinowactwo skóry.
BHA
pochodzenie: syntetyczne
Pochodna ani zolu, konserwant i przeciwutleniacz zapobiegający oksydacji składników produktu, ma także właściwości niwelujące niepożądane zapachy w kosmetyku. Dopuszczalne stężenie w kosmetykach: 0,002%.
Wykazuje działanie kancerogenne, ulega przekształceniu w pochodne chinonowe. Może wywierać toksyczny wpływ na nerki. Może wywoływać wysypki, pokrzywki, rzadko duszność. W wysokim stężeniu wywołuje nowotwory u zwierząt laboratoryjnych. Składnik niezalecany w kosmetykach dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Nie należy stosować go na uszkodzoną skórę.
Benzotriazolyl Dodecyl p-Cresol
pochodzenie: syntetyczne
Substancja pochodzenia chemicznego. Jest sklasyfikowany jako absorber UV. Stabilizator zapobiegający blaknięciu produktu, gdy jest on narażony na działanie promieni słonecznych.
Butyl Methoxydibenzoylmethane
pochodzenie: chemiczne
Filtr UV pochodzenia chemicznego chroniący skórę przed promieniowaniem UVA. Absorbuje promieniowanie UV, dzięki czemu chroni kosmetyk przed pogarszaniem się jego jakości pod wpływem światła.
Znajduje się na liście substancji promieniochronnych dozwolonych do stosowania z ograniczeniami w produktach kosmetycznych. Jego maksymalne dopuszczalne stężenie to 5%.
Jest to jednym z najbardziej efektywnych filtrów anty-UVA, chroniący w pełnym zakresie przed UVA – zarówno UVA II jak i UVA I. Jego wadą jest to, że może ulegać rozpadowi pod wpływem promieniowania UV.
Ponieważ nie daje ochrony przed promieniowaniem UVB występuje w preparatach przeciwsłonecznych zawsze w towarzystwie innych filtrów chemicznych i/lub mineralnych. Jest filtrem o niskiej fotostabilności. Traci na skuteczności wraz z upływem czasu, a także w obecności filtrów mineralnych (fizycznych) – dwutlenku tytanu i tlenku żelaza, przez co jest łatwo destabilizowany przez kosmetyki do makijażu – fluidy, pudry do twarzy. Można zapobiec jego fotodegradacji poprzez użycie w preparacie substancji stabilizujących filtr – warto zatem sprawdzić czy w składzie INCI preparatu współwystępuje jedna z poniższych substancji:
• Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine
• Methylene Bis-Benzotriazolyl Tetramethylbutylphenol
• Terephthalylidene Dicamphor Sulfonic Acid
• Drometrizole Trisiloxane
• 4-Methylbenzilidene Camphor
• Octyl methoxycinnamate
• Octocrylene
• Butyloctyl Salicylate
• Hexadecyl Benzoate
• Butyloctyl Benzoate
• Diethylhexyl 2,6-Naphthalate
• Polysilicone-15
• Diethylhexyl Syringylidene Malonate
• Polyester-8
• Ethylhexyl Methoxycrylene
Chociaż avobenzon jest uważany za bezpieczny, produkty jego rozpadu mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie i utrzymywać się w środowisku. Badania przeprowadzone na moskiewskim Uniwersytecie Państwowym w Łomonosowie wykazały, że chlorowana woda i światło ultrafioletowe mogą powodować, że avobenzon rozpada się na różne inne związki organiczne, w tym; kwasy aromatyczne, aldehydy, fenole i acetofenony, które mogą wywierać niekorzystny wpływ na zdrowie.