Acetamide MEA

pochodzenie: syntetyczne
Niejonowa substancja powierzchniowo czynna, higroskopijna – dobrze wiążąca wodę. W kosmetykach pełni funkcje myjącą i pianotwórczą, stosowana również jako antystatyk – zapobiega elektryzowaniu się włosów oraz humektant – substancja zapobiegająca wysychaniu kosmetyku oraz krystalizacji przy ujściu butelki. Nawilża włosy i skórę, dzięki czemu kondycjonuje – poprawia elastyczność i gładkość. Jest bezpieczną substancją dla produktów spłukiwanych. W produktach przeznaczonych dla skóry dopuszczalne stężenie wynosi 7,5 %.

Alpha-Glucan Oligosaccharide

pochodzenie: naturalne
Naturalny wieolcukier otrzymywany z maltozy. Przejawia właściwości nawilżające oraz chroni skórę przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi. Zmniejsza łuszczenie i pękanie suchej skóry. Dzięki temu skóra jest elastyczna i miękka. W kosmetyku pełni także funkcję zagęstnika. Oligosacharyd alfa-glukanowy jest uważany także za prebiotyk – błonnik, który promuje wzrost pożytecznych organizmów.

Ascorbic Acid/Orange/Citrus Limon/Citrus Aurantifolia Polypeptides

pochodzenie: syntetyczne
Składnik jest produktem reakcji kwasu askorbinowego i polipeptydów pochodzących z wysuszonej, zmielonej miazgi owoców cytrusowych: Citrus Limon i Citrus Aurantifolia.
Stosowany jako składnik kosmetyczny do pielęgnacji skór, pomaga skorygować pH kosmetyku. Jest również stosowany w celu zmniejszenia utleniania kosmetyków i pomaga ograniczyć wolne rodniki w komórkach skóry.

Alumina Silicate

pochodzenie: naturalne
Alumina Silicate to krzemian glinu, należy do grupy naturalnych minerałów. W kosmetyce stosowany jest jako wypełniacz, środek matujący lub delikatnie ścierający w przypadku płytki nazębnej oraz wybielania szkliwa. Jest to naturalna substancja przeciwzbrylająca. Silnie adsorbuje wilgoć i tłuszcz. Jako dodatek do żywności występuje pod numerem E559.

Alumina

pochodzenie: naturalne
Alumina to kryształ pochodzenia mineralnego. Ma postać proszku i odznacza się dużą twardością – jest jednym z najtwardszych po diamencie minerałów.
Stosowany pod postacią bardzo miałkiego pudru, jako substancja przeciwzbrylająca i regulująca lepkość kosmetyków pudrowych oraz filtrów mineralnych, zapobiega grudkowaniu dwutlenku tytanu i tlenku cynku. Zastosowanie znajduje także w produktach matujących i przeciwpotnych. Ma właściwości przeciwzapalne mogące przyspieszać gojenie skóry.
W postaci grubszej ziarnistości spełnia też funkcję ścierającą, dodaje się go do peelingów jako substancję usuwającą martwy naskórek oraz pochłaniającą wilgoć i regulującą lepkość. Jest też podstawowym składnikiem mikrodermabrazji korundowej stosowanej w gabinetach kosmetycznych.
Jego właściwości ścierające są bardzo mocne. Alumina silnie kojarzy się z aluminium, ale to nie to samo.

Algin

pochodzenie: różne
Otrzymywany jest na dwa sposoby: bezpośrednio z alg morskich (głównie alg brązowych) lub syntetyzowany w procesie fermentacji bakteryjnej. Ze względu na rozpuszczalność w wodzie najczęściej bywa stosowany w postaci soli, tzw. alginianów.
Dzięki zdolności do tworzenia z wodą roztworu koloidowego w postaci żelu, jest doskonałym, niekomedogennym środkiem zagęszczającym.
W kosmetyce jest stosowany jako stabilizator i zagęstnik emulsji. Ma właściwości nawilżające i ochronne. Działa na skórę odmładzająco.
Składnik wiążący wilgoć w naskórku, higroskopijny, ponadto wpływa na konsystencję, zagęszcza kosmetyk w odpowiednim pH, stabilizuje emulsje (np. kremy, balsamy), chroni przed rozpadem, przedłuża trwałość kosmetyków.
Kwas alginowy i jego sole znalazły zastosowanie w przemyśle spożywczym. Kwas alginowy jest zarejestrowany jako dodatek do żywności pod numerem E400. Jako dodatek spełnia rolę emulgatora i zagęszczacza (lody, napoje, dżemy, galaretki). Wykorzystywany także w stomatologii jako masa wyciskowa.

Acrylamide/Sodium Acrylate Copolymer

pochodzenie: syntetyczne
Tworzy ochronną warstwę na skórze, włosach i paznokciach. Ułatwia rozczesywanie włosów i zapobiega ich elektryzowaniu się. Kopolimer jest głównie wykorzystywany w kosmetykach do włosów. Stosowany również jako substancja utrwalająca fryzurę w preparatach do stylizacji. Nadaje połysk i uczucie miękkości włosom.

Alcohol Denat

pochodzenie: syntetyczne
Składnik otrzymywany jest z ropy naftowej lub naturalniejszą metodą, poprzez fermentację węglowodanów z roślin, najczęściej zbóż. „Skażenie” w nazwie oznacza, że do alkoholu/etanolu dodawana jest inna substancja, smakowa, zapachowa lub barwiąca o odrażającym smaku i zapachu, takim, który spowoduje odruch wymiotny, bądź w inny sposób odrzuci od spożycia. Stężenie w kosmetykach i preparatach leczniczych może być bardzo wysokie, nawet powyżej 50%.
Pełni funkcję skutecznego konserwantu, chroni kosmetyk przed zepsuciem, skażeniem bakteriami, grzybami, drobnoustrojami. Jest też rozpuszczalnikiem wielu substancji nierozpuszczalnych w wodzie czy np. glikolu i tłuszczach. Pomaga składnikom aktywnym przenikać w głębsze warstwy skóry. Ma silne działanie dezynfekujące, niwelujące stany zapalne, ściągające.
Składnik jest jednak silnie drażniący, należy stosować ograniczone ilości, niskie stężenia, nie stosować w przypadku skóry atopowej, alergicznej, a także wrażliwej, płytko unaczynionej, suchej, nie stosować u dzieci.

Amodimethicone

pochodzenie: syntetyczne
Polimer silikonowy, pozyskiwany z olejów silnikowych i płynnych sylikonów. Składnik kondycjonujący włosy, wygładza, nabłyszcza, zapobiega plątaniu i elektryzowaniu, ułatwia rozczesywanie, rozprostowuje. Ma właściwości emoliujące, tworzy ochronną, nieklejącą powłokę na powierzchni. Znajduje się często w produktach odżywczych i stylizujących do włosów, piankach, maskach, olejkach i eliksirach na końcówki. Stosowany również w kosmetykach pielęgnacyjnych do twarzy i ciała oraz w kosmetykach do makijażu, np. płynnych podkładach, pudrach prasowanych. Łatwy do usunięcia za pomocą delikatnych szamponów.
Na ogół, nie działa komedogennie, nie zapycha porów, nie tworzy zaskórników. W dużych stężeniach i często stosowany może nasilać problemy trądzikowe, powodować wypryski i zaskórniki oraz ogólne przeciążenie skóry i włosów.

Acrylates Crosspolymer-4

pochodzenie: syntetyczne
Kopolimer kwasu akrylowego, kwasu metakrylowego lub jednego z jego prostych estrów.
Wspomaga tworzenie emulsji i poprawia stabilność produktu. Tworzy film na skórze, włosach lub paznokciach.