Synthetic Wax

pochodzenie: różne
Ogólna nazwa dla wosków węglowodorowych pochodzenia kopalnianego, wosków mineralnych, pochodnych ropy naftowej oraz wszelkich wosków syntetycznych. Są to substancje nierozpuszczalne w wodzie, rozpuszczalne w alkoholach lub olejach.
Emolient tłusty, tworzy na powierzchni skóry i włosów zmiękczający i wygładzający film, który zapobiega odparowywaniu wilgoci i działa ochronnie przed czynnikami zewnętrznymi. Ponadto ma właściwości emulgujące, poprawia konsystencję kosmetyków i utrwala emulsje zapobiegając rozwarstwianiu. Składnik wiążący, zagęszczający i nadający plastycznej konsystencji, wykorzystywany m.in. w produkcji sztyftów do ust, aby zapobiec kruszeniu. Składnik stosowany także jako alternatywa dla naturalnych wosków zwierzęcych i dla osób uczulonych np. na wosk pszczeli. Jest również rozpuszczalnikiem dla substancji rozpuszczalnych w tłuszczach oraz ma właściwości maskujące, niweluje niepożądane zapachy w kosmetyku.
Składnik może działać drażniąco na skórę wrażliwą, powodować przesuszenie i świąd skóry, a także nasilać problemy trądzikowe. Składnik niewiadomego pochodzenia.