Rubus Fruticosus (Blackberry) Extract

pochodzenie: roślinne – wyciąg jeżyna krzewiastej (Rubus fruticosus)
Ekstrakt z owoców jeżyny zawiera, garbniki (galotaninę, elagotaninę dimeryczną), proantocyjanidyny, kwasy organiczne (cytrynowy, izocytrynowy, jabłkowy, bursztynowy, askorbinowy), cukry, flawonoidy, triterpeny, witaminy A, C, E, K i sole mineralne (potas, wapń i magnez).
Jako roślina lecznicza jeżyna była stosowana od wieków. Jej właściwości lecznicze opisywali Hipokrates, Dioskurides, Pliniusz i Galen.
Z uwagi na antocyjany i garbniki, ekstrakt z jeżyny zalecany jest w kosmetykach przeciwobrzękowych, stymulujących krążenie krwi a także o działaniu ochronnym przed promieniowaniem.
Składnik oczyszczający, ściągający, rozjaśniający, nawilżający i wzmacniający skórę. Wykazuje działanie tamujące krwawienie i uelastyczniające naczynia krwionośne, gojące, przeciwzapalne, antybakteryjne, przeciwgrzybicze. Korzystny w przypadku skóry problematycznej, naczynkowej, łojotokowej, z egzemami, owrzodzeniami, trądzikiem pospolitym i różowatym. Stosowany również w kosmetykach do higieny jamy ustnej, neutralizuje bakterie próchnicze i wspomaga gojenie pleśniawek. Rekomendowany także w kosmetykach dla kobiet po 40 roku życia lub w okresie menopauzalnym. Jest silnym antyoksydantem, poprawia sprężystość skóry i naczyń włosowatych, wzmacnia odporność skóry przed promieniowaniem UV, alergenami i zanieczyszczeniami.