PVP

pochodzenie: syntetyczne
Polimer, produkt polimeryzacji winylopirolidonu. Należy do syntetycznych polimerów nietoksycznych, ale może zawierać nieprzereagowane resztkowe ilości monomeru użytego do polimeryzacji, który uważa się za substancję rakotwórczą.
Jest stosowany jako substancja wypełniająca lub substancja wiążąca składniki kosmetyków w formie stałej. Ma działanie kondycjonuje – zmiękcza i wygładza skórę i włosy. Zapobiega też elektryzowaniu się włosów oraz ma działanie nawilżające. W środkach kosmetycznych dodawany jest do szamponów, pianek, odżywek do włosów, past do zębów i proszków do prania tkanin kolorowych. Jako dodatek do żywności jest oznaczany numerem E1201.
PVP jest czasami zaliczany do grupy plastików, ponieważ nie ma oficjalnych definicji co do rodzajów tworzyw sztucznych. Składnik ten nie jest stałym tworzywem sztucznym, jest rozpuszczany w wodzie. Ponieważ jest w postaci płynnej, nie uważa się go za identyczny z mikroplastikiem, a jego wpływ na środowisko nie został jeszcze wystarczająco zbadany. Brak jest też danych dotyczących jego biodegradowalności.