Hypericum Perforatum Extract

pochodzenie: roślinne – wyciąg z dziurawca (Hypericum Perforatum)
Wyciąg z torebek nasiennych, kwiatów, liści i górnej części łodygi dziurawca zawierający garbniki, olejki eteryczne, żywice, kwasy organiczne, pektyny, cholinę, sole mineralne, cukry, witaminy A i C, rutynę i kwercetynę oraz posiadającą właściwości antybiotyczne hiperforynę. Zawiera także czerwony barwnik hiperycynę. Dziurawiec zaczyna kwitnąć pod koniec czerwca, od czego wziął swoją nazwę ludową – ziele świętojańskie.
Składnik wykazuje działanie przeciwzapalne, wzmacniające naczynia włosowate, tonizujące, ściągające, kojące, gojące i ochronne. Wykorzystywany do różnych preparatów, np. przeciwtrądzikowych, a także do płynów do płukania jamy ustnej. Stosowany jest również w leczeniu bielactwa. Ma również właściwości niwelujące niepożądane zapachy w kosmetyku.
Dziurawiec jest zaliczany do grupy ziół fotouczulających, choć nie wszystkie jego części mają tę właściwość. Głównie jego liście zawierają flawonoid- hiperycynę, która zwiększa wrażliwość na słońce. Podczas stosowania, także przyjmowania doustnego, jak i przez jakiś czas po, należy bezwzględnie chronić skórę przed słońcem, stosować filtry.