pochodzenie: roślinne – z palmy olejowej (olejowca gwinejskiego)
Olej uzyskiwany z palmy olejowej, może być pozyskiwany z pnia, nasion lub miąższu owoców palmy. Nasiona są najbardziej oleiste, zawierają ok. 70% tłuszczu. Olej ma czerwonawe lub żółtawe zabarwienie za sprawą dużej zawartości karotenów i jest bardzo barwiący, a po procesie rafinacji białe lub biało-żółte, ma delikatny zapach.
Składnik aktywny wielu naturalnych kosmetyków azjatyckich. Zawiera całe bogactwo kwasów laurynowego, olejowego, mirystynowego i stearynowego a także koenzym Q10 i witaminy A i E. Przechowywany w lodówce zachowuje świeżość nawet przez 2 lata. Źródło antyoksydantów, zwalcza wolne rodniki, działa przeciwstarzeniowo. Regeneruje skórę, zapobiega dalszym uszkodzeniom. Zmniejsza widoczność blizn (również potrądzikowych), rozstępów, regeneruje skórę. Przedłuża jej młody wygląd. Stosowany w preparatach przeznaczonych do leczenia łuszczycy i trądziku.
Ze względu na dużą zawartość beta-karotenu nierafinowany olej palmowy nie jest polecany do bezpośredniego nakładania na skórę, ponieważ silnie barwi na pomarańczowy lub żółty kolor. Rafinowany jest z kolei mniej odżywczy. Składnik wykazuje silne działanie antyoksydacyjne, zapobiega starzeniu skóry, poprawia elastyczność, zmiękcza i wygładza. Jest bardzo tłustym emolientem, skutecznie chroni skórę przed przesuszeniem i czynnikami zewnętrznymi. Tworzy na skórze mocno odżywczy, nabłyszczający film i zapobiega odparowywaniu wilgoci. Wykorzystywany w produkcji różnego rodzaju kosmetyków, zwłaszcza roślinnych mydeł i smarowideł do twarzy i ciała.
Olej silnie komedogenny, niepolecany skórze tłustej i trądzikowej.