pochodzenie: roślinne – olejek z kolendry (Coriandrum Sativum)
Olejek eteryczny z kolendry pozyskuje się poprzez destylację parą wodną zgniecionych owoców. Cechuje go dość łagodny, ziołowy zapach. Zawiera głównie linalol, a także alfa i beta-pinen, alfa-i beta-terpinen, geraniol, borneol, kamfen, cyneol, ocymen, limonen, alfa- i beta-felandren, aldehydy.
Substancja zapachowa i składnik o działaniu bakteriobójczym i przeciwgrzybiczym, działa efektywnie w pielęgnacji skóry trądzikowej, tłustej, a także w pielęgnacji włosów, przeciwzapalnie, przeciwłupieżowo, regulująco na pracę gruczołów łojowych, ściągająco, wzmacnia cebulki włosów i włosy na długości. Wykorzystywany jest także w produktach do higieny jamy ustnej i dezodorantach, neutralizuje bakterie próchnicze i odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach potu. Ponadto rozszerza naczynia krwionośne, poprawia ukrwienie, likwiduje blady, szary i zmęczony odcień skóry, wspomaga przyswajanie innych substancji aktywnych, co jest pomocne także w preparatach antycellulitowych.
Olejek wykazuje działanie antyseptyczne, a także rozgrzewające.
Olejek może wywołać uczulenie. Nie należy nakładać czystego olejku na skórę bez uprzedniego rozcieńczenia. Olejek nierozcieńczony może podrażniać skórę. Nie zaleca stosowania się olejku z Kolendry u dzieci poniżej 6 lat. Ten olejek nie jest zalecany dla kobiet w ciąży. Po użyciu olejku nie należy wystawiać skóry na działanie słońca, zalecana ochrona przeciwsłoneczna, filtry UV. Olejek jest przeciwwskazaniem do używania w okresie ciąży i laktacji. Olejek zawiera składniki ekscytujące, pobudzające układ nerwowy, co może spowodować niepokój lub bezsenność.