CI 47000

pochodzenie: syntetyczne
Barwnik pochodzenia syntetycznego o żółtym kolorze. Stosowany najczęściej w produktach do mycia włosów, olejkach do skórek wokół paznokci, serum do włosów. Substancja dozwolona do stosowania w kosmetykach nie kontaktujących się ze śluzówką.
Dopuszczalne dzienne spożycie wynosi 10 mg/kg ciała. W przemyśle spożywczym używana jest jako barwnik do lodów, napojów gazowanych, galaretek i cukierków na kaszel. Barwniki kosmetyczne (m.in. w tatuażach), szminki, mydła, pasty do zębów, środki do pielęgnacji włosów, wody kolońskie.
Może działać jako czynnik wyzwalający histaminę. Może powodować: astmę, pokrzywkę, wysypkę, zaczerwienienie (stan zapalny) skóry, nadpobudliwość, anafilaksję. Powinny jej unikać osoby uczulone na aspirynę.
Zgodnie z normami Międzynarodowej Agencji Badania Raka żółcień chinolinowa nie jest klasyfikowana jako czynnik rakotwórczy.
Jest zakazana w niektórych krajach (np. w USA i Japonii). W Australii po czasowym wycofaniu jej z obrotu, została ponownie zatwierdzona i obecnie znajduje się w wielu produktach spożywczych.
W Wielkiej Brytanii wycofano żółcień chinolinową z żywności w 2009 roku po stwierdzeniu występowania nadpobudliwości u dzieci spożywających napoje zawierających mieszaninę sześciu barwników, wśród których znajdowała się żółcień chinolinowa. Nie zidentyfikowano jednak, które z barwników obecnych w napojach odpowiadają za niekorzystne efekty.