Artemisia Vulgaris Extract

pochodzenie: roślinne – wyciąg z bylicy pospolitej
Ekstrakt z bylicy pospolitej zwanej także Czarnobylem posiada właściwości podobne, choć dużo słabsze od piołunu. Liście zawierają gorzkie glikozydy m.in. absyntynę, anabsyntynę i artabsynę, związki kumarynowe – izofraksydynę, skopolinę, kalikantozyd oraz olejek lotny zawierający głównie tujon. Ponadto w roślinie występują tujol, kandinen, azulen, felandren, chamazulen, cyneol, garbniki, żywice, kwasy organiczne, a w kwiatach flawonoidy – artemityna.
Substancja działa bakteriobójczo, grzybobójczo i pomaga w walce z pasożytami skóry, wszawicą i świerzbowcem. Działa przeciwzapalnie, odkażająco, przyspiesza gojenie owrzodzeń i ran. Pomimo braku saponin ma właściwości myjące, usuwa brud, smary i tłuszcz. Ma także zastosowanie w medycynie do likwidowania wewnętrznego pasożytów – owsicy, glistnicy, a także wspomaga apetyt, pomaga na niestrawność i jest żółciopędna.
Bylica pospolita znakomicie wpływa na procesy trawienne i funkcjonowanie wątroby, jest także ceniona za działanie uspokajające. Niszczy pasożyty przewodu pokarmowego i powoduje zwiększenie wydzielania soków trawiennych. W czasie miesiączki zwiększa krwawienie. Bylica może powodować poronienia, więc kobiety w ciąży powinny jej uniknąć. Ekstrakt zawiera trujący tujon, który jest toksyczny po spożyciu oraz drażniący absyntol.